Trwa ładowanie...

Koronawirus i kolęda na innych zasadach. Są wytyczne

Koronawirus zmusił nas do wielu zmian w codziennym życiu. Pandemia wymusiła również inne zasady kolędy, czyli corocznych wizyt księży w domach parafian. Wytyczne w tej sprawie wydała już katowicka kuria metropolitalna.

Share
Koronawirus i kolęda na innych zasadach. Są wytyczne
Koronawirus i kolęda na innych zasadach. Są wytyczneŹródło: Getty Images, fot: Artur Widak, NurPhoto
d9n24rs

"Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie" - poinformował w oświadczeniu ks. Tomasz Wojtal sekretarz i rzecznik metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Duchowny przekazał, że księża w nadchodzących miesiącach ograniczą wizyty w domach wiernych na terenie archidiecezji katowickiej. Do tej pory to tam najwcześniej w Polsce rozpoczynały się kolędy.

"Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - wyjaśnił ks. Wojtal.

Zobacz też: Aleksander Kwaśniewski wybaczy agentowi Tomkowi? Były prezydent odpowiada

Informacja o zmianach została już rozesłana do wszystkich parafii archidiecezji katowickiej.

d9n24rs

Koronawirus i kolęda na innych zasadach. Są wytyczne

W oświadczeniu kurii znalazł się również apel do księży o "celebrację w okresie Bożego Narodzenia Eucharystii w intencji parafian z poszczególnych ulic oraz kolędowych Nieszporów (wieczorów), z uwzględnieniem stosownych przepisów sanitarnych".

Zaznaczono, że zalecenia będą obowiązywać - jeśli to konieczne - także w czasie Adwentu.

W związku z pandemią koronawirusa katowicka kuria metropolitalna zmieniła też termin beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy. Uroczystość została przeniesiona z października na 2021 r.

Koronawirus. Nowe dane ministerstwa

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To największy dobowy przyrost nowych zakażeń od początku epidemii w marcu.

d9n24rs

W piątek przekazano też, że z powodu COVID-19 zmarły kolejne 23 osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9n24rs

Podziel się opinią

Share
d9n24rs
d9n24rs
Więcej tematów