Trwa ładowanie...

Koronawirus. Bliżej czwartej szczepionki w UE. CureVac pod lupą

Koronawirus. Ruszyła przyspieszona procedura sprawdzania danych o kolejnej szczepionce przeciw COVID - CureVac. - To dobre wiadomości – oceniła unijna komisarz zdrowia.
Share
Koronawirus. Szczepionka przeciw COVID-19. Będzie kolejna szczepionka?
Koronawirus. Szczepionka przeciw COVID-19. Będzie kolejna szczepionka?Źródło: Pixabay
doaamw1

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła postępowanie sprawdzające wobec kolejnej szczepionki na koronawirusa. Chodzi o preparat niemieckiej firmy CureVac - poinformowały w piątek wieczorem władze agencji.

Decyzja o rozpoczęciu procedury bazuje na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych oraz klinicznych. W ocenie EMA wyraźnie wskazują one, że szczepionka wywołuje produkcję przeciwciał przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2.

Agencja analizuje dane na zasadzie tak zwanego przeglądu etapowego. Oznacza to, że wyniki sprawdzane są na bieżąco, nawet jeśli serie testów nie zostały jeszcze zakończone, a do Komisji Europejskiej nie wpłynął wniosek o dopuszczenie preparatu.

doaamw1

Koronawirus. CureVac. Kolejna szczepionka przeciw COVID-19

EMA zapewniła, że postępowanie etapowe jest szybsze od normalnego, ale tak samo szczegółowe i dokładne. Na razie nie wiadomo jednak, ile potrwa.

Informacje o wszczęciu procedury z zadowoleniem przyjęła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Jak napisała, powinno to przyspieszyć dopuszczenie w UE kolejnej szczepionki.

Gdy tylko uda się zebrać wystarczające dowody na skuteczność preparatu, producent będzie mógł złożyć wniosek o dopuszczenie do użytkowania w Unii Europejskiej. Eksperci z EMA wydają w tej sprawie swoją opinię. Formalnie decyzję podejmuje jednak Komisja Europejska.

Jak dotąd w UE dopuszczone są trzy szczepionki. To preparaty firm Biontech/Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Przeczytaj także:

Eksperci: restrykcje działają, liczba zachorowań w Niemczech spada

Czechy – covidovy kocioł w środku Europy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doaamw1

Podziel się opinią

Share
doaamw1
doaamw1
Więcej tematów