PolitykaKoronawirus a ustawa aborcyjna 2020. Odpowiedź na list europosła PiS profesora Ryszarda Legutki

Koronawirus a ustawa aborcyjna 2020. Odpowiedź na list europosła PiS profesora Ryszarda Legutki

Koronawirus a ustawa aborcyjna 2020. Odpowiedź na list europosła PiS profesora Ryszarda Legutki
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Bednarczyk

17.04.2020 13:23, aktual.: 17.04.2020 14:24

Grupa socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim zarzuciła Polsce wykorzystywanie pandemii koronawirusa. Jednym z elementów ma być zaostrzenie prawa aborcyjnego. Doszło do ostrej wymiany listów europoseł z S&D i profesora Ryszarda Legutki.

Grupa S&D z Parlamentu Europejskiego zarzuca polskim władzom wykorzystywanie pandemii SARS-CoV-2. Jednym z zarzutów ma być procedowanie ustawy aborcyjnej 2020, którą Sejm skierował do dalszych prac w komisji. W praktyce oznacza to, że został wyrzucony "do kosza". W takim przypadku prace nad projektem są zwykle spowolnione i mogą zostać "zamrożone" przez lata, jak stało się z tą inicjatywą w 2018 r.

Szefowa socjaldemokratów zaznacza, że dyskusja o aborcji odbywała się w czasie, kiedy koronawirus uniemożliwiał łatwe organizowanie i gromadzenie publiczne - podaje portal rmf24.pl. Iratxe Garcia-Perez projekt nazwała rządowym, choć zdaje sobie sprawę, że został złożony przez obywateli. Argumentuje jednak, że Prawo i Sprawiedliwość świadomie umieściło ustawę o zaostrzeniu aborcji tuż przed wyborami prezydenckimi 2020.

Przeczytaj: "Zatrzymaj aborcję" w Sejmie. Kontrowersyjne prawo na politycznej agendzie w czasie pandemii

Doszło do wymiany zdań z liderem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, na których czele stoi profesor Ryszard Legutko. Europoseł PiS zarzucił szefowej S&D "brak wiedzy lub świadome kłamstwo". Przepisy aborcyjne w Polsce rodzimy polityk nazwał "najbardziej humanitarnym prawem w Europie". Te obowiązujące w innych krajach UE określa "bliskimi barbarzyństwu". Szefowa socjaldemokratów list prof. Legutki nazywa "osobistym atakiem".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło: rmf24.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (339)
Zobacz także