Trwa ładowanie...
d2c234c

Korea Północna pracuje nad nowymi rakietami. Opublikowano ich zdjęcia

Na zdjęciach widać projekt jednej, a być może też i drugiej rakiety. Opublikowano je dwa dni po rozpoczęciu przez Stany Zjednoczone i Koreę Płd. dorocznych ćwiczeń wojskowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cytowany przez agencję AP ekspert uważa, że w rakietach dokonano ogromnych zmian
Cytowany przez agencję AP ekspert uważa, że w rakietach dokonano ogromnych zmian (PAP/EPA)
d2c234c

Opublikowane przez północnokoreańską oficjalną agencję prasową KCNA zdjęcia przedstawiają szkice rakiet wiszących na ścianie. Zrobiono je podczas wizyty Kim Dzong Una w zakładach produkujących silniki rakietowe na paliwo stałe dla programu rakiet balistycznych.

Jak podaje agencja Associated Press, na jednym ze zdjęć wyraźnie widać szkic rakiety nazwanej Pukguksong-3. Może to być model z najnowszej serii pocisków rakietowych Pukguksong. Druga rakieta jest trudniejsza do zidentyfikowania, ale widać jej nazwę Hwasong. Agencja dodaje, że nigdy wcześniej nie widziano tych rakiet.

d2c234c

Korea Północna: Trump to starzec bez rozumu

AP odnotowuje, że KCNA opublikowała te zdjęcia zaledwie dwa dni po rozpoczęciu przez USA i Koreę Południową dorocznych ćwiczeń wojskowych. Pjongjang twierdzi, że ćwiczenia te są przygotowaniem do wojny.

KCNA poinformowała, że Kim Dzong Un wezwał pracowników do zwiększania produkcji silników rakietowych na paliwo stałe i głowic bojowych.

d2c234c

Rakiety mogą mieć większy zasięg

Szkic sugeruje, iż zasięg rakiety Pukguksong-3 może być większy niż poprzednich. Najprawdopodobniej może być ona wystrzeliwana z pojemnika ochronnego. Takie rozwiązanie ułatwia transport rakiet oraz utrudnia ich lokalizację. Ponadto rakiety na paliwo stałe przygotowuje się do startu szybciej niż rakiety na paliwo ciekłe.

Korei Płn. przeprowadziła w sierpniu 2016 r. udaną próbę rakiety Pukguksong-1, wystrzeliwanej z okrętu podwodnego, a w lutym również udaną próbę rakiety Pukguksong-2 wystrzeliwanej z lądu. Associated Press podaje, że są to rakiety średniego zasięgu. Mogą one dolecieć do Japonii i niektórych baz wojskowych USA, ale nie do samych Stanów Zjednoczonych.

d2c234c

Cytowany przez agencję AP Michaela Duitsmana z Centrum Badań nad Nieproliferacją (amerykańska organizacja non profit) zauważa, że drugą z rakiet jest prawdopodobnie Hweasong-13 lub Hwasong-11. - Jeśli to Hwasong-13, to dokonano ogromnych zmian. Po raz pierwszy Hwasong-13 pokazano w 2012 roku jako rakietę na paliwo ciekłe – powiedział ekspert zastrzegając, że jakość zdjęć utrudnia bardziej wnikliwą analizę.

d2c234c

Podziel się opinią

Share

d2c234c

d2c234c
Więcej tematów