Trwa ładowanie...

Kontrowersyjna decyzja "Solidarności" wywołała burzę w internecie

Nie cichną komentarze po tym, jak Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej "Solidarności", podpisał z rządem porozumienie w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Usatysfakcjonowana tym wicepremier Beata Szydło ogłosiła "sukces" rozmów ze związkowcami.

Share
Kontrowersyjna decyzja "Solidarności" wywołała burzę w internecie
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d17ttxs

- Jest to sukces, bo pokazaliśmy, że można podpisać porozumienie, które daje dobrą szansę i perspektywę na przyszłość - powiedziała wicepremier Beata Szydło po zakończeniu rozmów ostatniej szansy ze związkowcami. Porozumienie z rządem podpisał tylko Ryszard Proksa, reprezentujący NSZZ "Solidarność".

"Nie ma Solidarności” - krótko skomentował tę decyzję były prezydent Lecha Wałęsa.

"Ktoś wie, gdzie będą wręczane kwiaty premier Szydło za sukces i podpisanie porozumienia? Wyślemy kamerę!" - zażartował na Twitterze Marek Kacprzak z Wirtualnej Polski.

Mecenas Roman Giertych podkreślił, że to "kolejny sukces" wicepremier Beaty Szydło.

d17ttxs

"Kolejny sukces premier Szydło. Jutro największy strajk w historii polskiej edukacji. PiS doprowadził do katastrofy w polskiej szkole" - napisał adwokat.

"Rząd gra na podział"

"Po 27:1 pani wicepremier Beata Szydło ma kolejny sukces na koncie. Od początku mówiłam, że będzie jak z protestem osób z niepełnosprawnościami, rząd będzie grał na podział środowiska. Tym razem porozumienie z rządem podpisał szef nauczycielskiej Solidarności, radny PiS" - napisała z kolei dziennikarka Newsweeka, Renata Grochal.

Chodzi o to, że Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ "Solidarność”, jest też radnym PiS powiatu ostrowieckiego (woj. świętokrzyskie).

Podobnego zdania jak dziennikarka jest Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz! "Ta sama taktyka co przy niepełnosprawnych. To było do przewidzenia. Zatem jutro strajk nauczycieli. Wszystkim nauczycielom życzę siły, wytrwałości. Jestem z wami" - napisała polityczka.

W kwietniu 2018 r. rząd PiS nie mógł się dogadać z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Podpisał więc porozumienie z Krajową Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, która jest organem rządowym oraz z Fundacją "Pomóż Innym". Jej szefowa to Ewa Krawczyk, asystentka społeczna Kornela Morawieckiego, ojca szefa rządu.

d17ttxs

"Przybudówka PiS"

"Solidarność po raz kolejny potwierdza, że jest tylko przybudówką PiS. Wstyd. To nie NSZZ (Niezależny Samorządny Związek Zawodowy) Solidarność, a RSZZ (Rządowy Spolegliwy Związek Zawodowy) Solidarność" - skomentował Sławomir Neumann, polityk PO.

Regiony odcinają się od Proksy

Ryszard Proksa w imieniu NSZZ "Solidarność" podpisał w niedzielę późnym wieczorem porozumienie z rządem PiS w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Decyzję tę nazwał "sukcesem". Inne zdanie na ten temat mają regionalni przedstawiciele "Solidarności".

d17ttxs

Część związkowców oświatowej "Solidarności" zapowiedziała już w sobotę, że jeśli ich szef Ryszard Proksa podpisze w niedzielę niezadowalające dla nich porozumienie, i tak będą strajkować. Nie bacząc na stanowisko związku, strajkować będa nauczyciele z "Solidarności" w Poznaniu, Olsztynie, Toruniu i Kluczborku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17ttxs

Podziel się opinią

Share
d17ttxs
d17ttxs
Więcej tematów