Trwa ładowanie...
d3w45s4

Kontrowersje wokół p.o. I prezesa SN. Jest pozew przeciwko Kamilowi Zaradkiewiczowi

Prezydent Andrzej Duda wybrał Kamila Zaradkiewicza na p.o. I prezesa Sądu Najwyższego. Prawo do podejmowania decyzji przez tego sędziego w SN podważa były rzecznik KRS Waldemar Żurek. Złożył w tej sprawie pozew.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamil Zaradkiewicz tymczasowo pełni funkcję Małgorzaty Gersdorf w SN
Kamil Zaradkiewicz tymczasowo pełni funkcję Małgorzaty Gersdorf w SN (PAP)
d3w45s4

Kadencja Małgorzaty Gersdorf dobiegła końca. Jej następca ma zostać wyłoniony w piątek na zgromadzeniu ogólnym SN, je zaś zwoła Kamil Zaradkiewicz. Do tego zadania wyznaczył go prezydent Andrzej Duda. Od razu zrobiło się o nim głośno. W mediach pojawiły się liczne publikacje, również te dotyczące prywatnego życia sędziego. Sam Zaradkiewicz swoimi decyzjami budził kontrowersje. Na słownej ocenie jego działań nie poprzestał sędzia Waldemar Żurek.

Jak donosi portal oko.press, Żurek złożył pozew przeciwko p.o. I prezesa SN oraz Skarbowi Państwa, który jest reprezentowany przez Sąd Najwyższy. Chce ustalenia, że Zaradkiewicz nie jest sędzią, odsunięcia go od orzekania oraz od wykonywania funkcji tymczasowego prezesa SN.

Żurkowi zależy, by sprawę rozpatrywał tzw. stary SN, czyli Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędzie nie ufa Izbie Dyscyplinarnej, powołanej na rządów PiS.

d3w45s4

Zobacz też: Wybory 2020 od nowa? Prof. Ryszard Piotrowski wyjaśnia

Konflikt na linii Zaradkiewicz-Żurek

Żurek ma proces dyscyplinarny za krytykowanie Zaradkiewicza. W pozwie argumentuje, że ustalenie, czy p.o. I prezesa SN jest sędzią, ma znaczenie dla jego sprawy (jeśli Zaradkiewicz nie jest sędzią, to rzecznik dyscyplinarny nie miał podstaw, by wszczynać dyscyplinarkę wobec Żurka).

Najważniejszym powodem kwestionowania tego, że Zaradkiewicz jest legalnym sędzią SN, jest według Żurka to, że Zaradkiewicz nominację dostał od nowej KRS. Ona zdaniem Żurka i sporej części środowiska prawniczego nie jest organem niezależnym.

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w45s4

Podziel się opinią

Share
d3w45s4
d3w45s4
Więcej tematów