Koniec neoKRS? "Właśnie wpłynęła ustawa"
Do Sejmu wpłynęła ustawa dot. zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. - Właśnie wpłynęła ustawa o KRS. Robimy wszystko, żeby była gotowa do prac na następnym posiedzenu - zapowiedział w środę marszałek izby Szymon Hołownia.
Rządząca koalicja bierze się za Krajową Radę Sądownictwa. Szymon Hołownia poinformował w środę, że projekt stosownej ustawy wpłynął w środę do Kancelarii Sejmu. - Robimy wszystko, żeby ustawa była gotowa do prac na następnym posiedzeniu - podkreślił marszałek Sejmu.
Jak podkreślił, "jest szansa, by zdążyć z analizami" gdyż kolejne posiedzenie zaplanowane jest dopiero za dwa tygodnie.
- W mojej ocenie, wszyscy ci, którzy "z poprzedniego rozdania" zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa powinni zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście powinni tam zasiadać i nie otworzyć do tego, by KRS zreformować w dobrym duchu. O szczegółach będziemy rozmawiać - ocenił lider Polski 2050.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To nie jest bazarek". Pawłowska ripostuje Czarnkowi
Hołownia stwierdził, że "w obecnym systemie mamy do czynienia z pewnym udawaniem". - Politycy uważają, że są bardziej bezstronni niż trzecia władza, która przecież jest inną władzą niż ta ustawodawcza i wykonawcza - mówił.
Bodnar o "szkodliwości KRS"
- W Ministerstwie Sprawiedliwości szukamy sposobów na ograniczenie szkodliwej działalności Krajowej Rady Sądownictwa - mówił jeszcze we wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
- Przyświeca mi cel, żeby do reform w wymiarze sprawiedliwości podchodzić systematycznie i poważnie. Zmiany w zakresie przywracania praworządności będą intensywne. Kluczowym elementem jest sprawczość. Nie możemy zatrzymać się w połowie drogi - zapowiadał podczas spotkania z przedstawicielami organizacji sędziowskich.