Trwa ładowanie...
d40cho8

"Koniec Jałty" w Sankt Petersburgu

W przededniu rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej została otwarta w Sankt Petersburgu wystawa "Koniec Jałty 1945 - 1989", zorganizowana przez MSZ oraz Centrum Karta, która już od dwóch lat krąży po Europie.

d40cho8
d40cho8

Do Petersburga wystawa przybyła z Tallinna. Jest to pierwszy w Rosji otwarty pokaz słynnej ekspozycji, składającej się z 36 fotografii archiwalnych, mówiących o początkach drogi do wolności w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej. Wystawę otwarto - dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu - w Muzeum Politycznej Historii Rosji, które mieści się w historycznym pałacyku Matyldy Krzesińskiej.

Na otwarciu wystawy przemawiali konsul RP Hieronim Grala oraz honorowy prezes SKO "Polonia" w Petersburgu prof. Rajmund Piotrowski. Wśród gości obecni byli reprezentanci innych konsulatów - Czech, Niemiec, Izraela oraz władz miasta. Zebrało się też liczne grono tutejszych Polonusów i inteligencji petersburskiej.

Jednocześnie w tym samym muzeum zobaczyć można było inną ciekawą wystawę - "Rosja 1965 - 1975", mówiącą o początkach drogi do wyzwolenia od totalitaryzmu w Rosji. Zebrane razem te dwie wystawy są jakby symbolem - wskazują, że drogę do wolności, tak jak most, buduje się z obu stron. (AN/pr)

d40cho8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40cho8
Więcej tematów