Koncesja dla TVN24 i uchwała "lex TVN". Lawina komentarzy
KRRiT, po wielu miesiącach zwłoki, udzieliła rekoncesji TVN24. Jednocześnie przyjęła uchwałę, które zapisy przypominają te znane z tzw. lex TVN. Sprawę komentują politycy, dziennikarze i prawnicy.
- Wydaje się, że KRRiT przyjęła na siebie kompetencje ustawodawcze, czyli tak naprawdę dokonała dokładnie tego, czego nie udało się dokonać w Sejmie, czyli przegłosować ustawy zwanej "lex TVN" - oceniła w rozmowie z TVN24 przyjętą przez KRRiT uchwałę adwokat Agnieszka Wiercińska-Krużewska.
Uchwała ta stwierdza, że w ocenie KRRiT "w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce, podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc.".
Uchwała KRRiT. Sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego?
"Ponadto nie jest uprawniony do uzyskania koncesji podmiot, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez dysponowanie pośrednio albo bezpośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49 proc. głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu, nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy dalej.
Oznacza to, że zdaniem Rady - na bazie już istniejących przepisów - właścicielem TVN nie powinna być amerykańska firma Discovery.
Zgodnie z uchwałą przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma wezwać wszystkie podmioty mające koncesje na nadawanie, które są zależne od organizacji spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego "do dostosowania swoich struktur kapitałowych do wymagań określonych w art. 35 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji".
Przewodniczący KRRiT ma także wezwać odpowiedni organ do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie "zgodności z Konstytucją przepisów art. 35 ustawy o radiofonii i telewizji".
Uchwała KRRiT. "Cyrk dotyczący TVN24 trwa"
"Była wielka bitwa z projektem ustawy LexTVN. Niby wygraliśmy. A tu myk jakaś uchwała KRRiT i już nie ma dla PiS-u sprawy. Co chcieli, to osiągną. Jak zwykle po ichniemu -krętactwem. Jak rozumiem - TVN-ie sprzedaj się. M. Morawiecki znalazł 80 mld. Może kupi" - napisała na swoim profilu na Twitterze posłanka KO Iwona Śledzińska-Katarasińska.
"Cyrk dotyczący TVN24 trwa. Uchwała KRRiTV kuriozalna. To rodzaj alibi dla łamania prawa, usprawiedliwienie dla niepodejmowania decyzji albo stwierdzenie, że TVN24 koncesji nie powinno otrzymać, lecz je otrzyma, pod warunkiem, że.... MASAKRA!" - ocenił ruch KRRiT senator KO Bogdan Zdrojewski. "Wygląda to tak: KRRiT "musi" wydać koncesję, ale już uznaje, że będzie z wadą prawną" - dodał w kolejnym wpisie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"TVN24 z koncesją. KRRiT potrzebowała na to 19 miesięcy i absurdalnej uchwały, do której przepisano Lex TVN. Sama rzeczniczka Rady nie potrafi wytłumaczyć tego, co się wydarzyło. Absurd i zapowiedź dalszych kroków ws. Wolnych Mediów" - oceniła dzisiejsze decyzje KRRiT wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Uchwała KRRiT. "Prezes Julia sądem ostatecznym państwa PiS"
"Działalność KRRiTV, która jest de facto organem politycznym, to kompromitacja. Wydanie tej dzisiejszej uchwały to znak, że to nie koniec walki o wolne media. PiS nienawidzi niezależnych, wolnych mediów więc zapewne będzie cd." - napisała na swoim profilu posłanka Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Pomimo przyznania przez KRRiT koncesji dla TVN24 nie można tracić czujności - przygotowana uchwała i wezwanie do złożenia wniosku do TK oznaczają, że w PiS się nie poddają. Oni klasycznie zmieniają taktykę" - oceniła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.
"Entuzjazm z powodu przedłużenia koncesji TVN24 jest trochę przedwczesny. Uchwała KRRiT pokazuje, że pisowski TK ma rozstrzygnąć tę niewygodną sprawę. Jak i każdą inną w Polsce. Prezes Julia sądem ostatecznym państwa PiS" - skomentował decyzje KRRiT poseł KO Mariusz Witczak.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
TVN24 zniknie? Członek Rady: szanse są "większe"
O uchwale i przyznaniu przez KRRiT koncesji TVN24 pisze też wiceprzewodnicząca Rady Teresa Bochwic. "Koncesja przedłużona, w ten sposób TVN24 nie przechodzi w ręce holenderskie, co oznacza pozostanie w jurysdykcji polskiej" - napisała na swoim profilu na Twitterze.
Na uwagę jednego z internautów, że decyzja ta sankcjonuje "łamanie prawa przez Discovery" (właściciela TVN24 - przyp. red.), Bochwic odpisała: "wydaliśmy uchwałę porządkującą".
Gdy kolejny internauta zapytał, jakie są szanse "na zniknięcie z Polski stacji należącej w ponad 49 proc. do kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego", odpisała: "większe".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Decyzja KRRiT. "Najpotężniejszy komputer świata by się zawiesił"
"Najpotężniejszy komputer świata to obecnie bodaj japoński Fugaku. Bardzo trudno go zmylić czy doprowadzić do zawieszenia. Ale wprowadzenie do niego jednocześnie koncesji dla TVN24 i dzisiejszej uchwały KRRiT dałoby pewnie radę" - skomentował decyzje Rady Tomasz Skory z RMF FM.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Bardzo to 'logiczne'. KRRiT twierdzi, że przedłużyła koncesję wbrew obowiązującemu prawu. Nie wiem, kto pisał tę uchwałę, bo można z niej wnioskować, że KRRiT alarmuje, że łamie prawo" - pisze Patryk Michalski z WP.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Ponieważ PiS nie udało się zmienić Ustawy o radiofonii i telewizji i wprowadzić do niej "lex TVN", więc KRRiT ogłasza swoją uchwałę, która wprowadza lex TVN bez ustawy. Skandal i bezprawie" - ocenił Krzysztof Luft, były członek KRRiT.
Trwa ładowanie wpisu: twitter