PolitykaKomisja odpowiedzialności konstytucyjnej przeciwko postawieniu Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przeciwko postawieniu Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej opowiedziała się za umorzeniem postępowania dotyczącego pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu prezesa PiS i byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej przeciwko postawieniu Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

15.12.2016 | aktual.: 15.12.2016 18:15

- Decyzja dzisiejsza komisji była taka, aby rekomendować umorzenie postępowania dotyczącego pociągnięcia do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu pana premiera Jarosława Kaczyńskiego - powiedziała szefowa komisji Iwona Arent (PiS).

- Wniosek dotyczył łamania konstytucji - tego, że powołał pan premier Jarosław Kaczyński zespoły, które pewne działania koordynowały, które były stworzone do tego, aby walczyć z przestępczością. Podczas dzisiejszego posiedzeniu dyskutowaliśmy, także z ekspertami i doradcami komisji i wychodzi na to, że takie zespoły można powoływać. One są zgodne z prawem, zgodne z konstytucją - podkreśliła Arent.

Według niej, podobne zespoły powoływał też np. premier Donald Tusk. - Nie ma więc podstawy jakiejkolwiek, żeby ten wniosek był zasadny - zaznaczyła posłanka PiS.

Wiceszef komisji odpowiedzialności konstytucyjnej Robert Kropiwnicki (PO) nazwał czwartkową decyzję komisji skandaliczną. - Komisja odrzuciła na pierwszym posiedzeniu w merytorycznej sprawie wszystkie wnioski dowodowe, nie chciała przesłuchiwać świadków, nie chciała uwzględnić żadnych wniosków dowodowych - powiedział polityk.

- Miałem wrażenie, że posłowie PiS bardzo chcą na Gwiazdkę dać "naczelnikowi państwa" wniosek o umorzenie, żeby się cieszył, że nie stanie przed Trybunałem Stanu - dodał Kropiwnicki.

W 2012 r. klub PO złożył wnioski o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej Jarosława Kaczyńskiego, a także byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniewa Ziobry.

PO zarzuciła byłemu premierowi oraz byłemu ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem".

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej pod koniec czerwca 2015 roku przyjęła sprawozdanie z przeprowadzonego postępowania wraz z wnioskiem o postawienie Ziobry przed TS. We wrześniu 2015 Sejm w głosowaniu zdecydował, że Ziobro nie stanie przed Trybunałem Stanu.

Oprac. Iga Burniewicz

zbigniew ziobropistrybunał stanu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (288)