Trwa ładowanie...
d48qm5o

Kolejny list otwarty do prezydenta. Bronią ambasadora Polski na Ukrainie

Polscy eksperci, przedsiębiorcy czy dziennikarze apelują do Andrzeja Dudy o nieodwoływanie Jana Piekły. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisało się 45 osób. "Ten czas jest trudny dla relacji polsko-ukraińskich. Konsekwencje dziś trwających procesów będą miały wpływ na lata" - czytamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pod listem otwartym do Andrzeja Dudy ws. nieodwoływania Jana Piekły podpisało się 45 osób
Pod listem otwartym do Andrzeja Dudy ws. nieodwoływania Jana Piekły podpisało się 45 osób (East News, Fot: Agnieszka Sniezko)
d48qm5o

Decyzja o odwołaniu Jana Piekły zapadła środę. Ambasador Polski na Ukrainie na stanowisku pozostanie do końca stycznia. - Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie; mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna - powiedział minister Krzysztof Szczerski.

Z apelem o odwołanie dotychczasowego postanowienia do prezydenta zwróciło się 45 osób: dziennikarzy, ekspertów i przedsiębiorców. Podpisali sie m.in. dyrektorka TV Biełsat Agnieszka Romaszewska, publicysta Piotr Zaremba, bloger Marcin Rey czy dziennikarka TVP Maria Przełomiec. Chcą, aby Piekło swoją funkcję pełnił do końca urzędowania, lub do kampanii wyborczej przed wyborami do Rady Najwyższej Ukrainy.

"Ten czas jest szczególnie trudny dla Ukrainy jako państwa, jak i dla relacji polsko-ukraińskich. Konsekwencje dziś trwających protestów będą miały wpływ na sytuację w naszym regionie w najbliższych latach lub nawet dziesięcioleciach" - czytamy w dokumencie udostępnionym przez portal wnet.fm.

d48qm5o

"Wspólnym interesem obydwu państw jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa czego niezbędnym warunkiem jest stabilizacja Ukrainy jako suwerennego państwa. W tej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera strategiczne partnerstwo polsko-ukraińskie" - przekonują.

Według osób które podpisały list, trudne relacje między krajami, zwłaszcza biorąc pod uwagę tragiczną historię, wymagają zaufania. Gwarantuje je właśnie Piekło. Eksperci podkreślają, że zmiana ambasadora budzi również obawy wśród Polaków mieszkających na Ukrainie.

Zobacz także: Wcześniejsze wybory parlamentarne? Duda mówi, co myśli o takim rozwiązaniu

Źródło: wnet.fm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48qm5o

Podziel się opinią

Share
d48qm5o
d48qm5o