Trwa ładowanie...

Kolejne linie zawieszają loty nad Białorusią. Odwołany kurs do Moskwy

Kolejne linie lotnicze zdecydowały o zawieszeniu lotów nad Białorusią. W związku z tym, że władze lotnicze Rosji do tej pory nie zatwierdziły nowej trasy kursów, omijającej białoruską przestrzeń powietrzną, przewoźnik Air France odwołał także planowany na środę lot do Moskwy.

Share
Kolejne linie zawieszają loty nad Białorusią
Kolejne linie zawieszają loty nad BiałorusiąŹródło: Filip Radwanski / Forum, Fot: RM, Filip Radwanski / Forum
d431wyh

Linie lotnicze Air France zdecydowały o zawieszeniu lotów nad Białorusią. Decyzja obowiązuje "do odwołania" i jest podyktowana zaleceniami Unii Europejskiej, która przyjęła nowe sankcje wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Białoruś zmusiła do awaryjnego lądowania w Mińsku samolot Ryanair i aresztowała 26-letniego dziennikarza opozycyjnego, Ramana Pratasiewicza.

Francja. Linie lotnicze Air France zawieszają loty nad Białorusią

"Air France przyjęły do wiadomości konkluzje Rady Europejskiej i w związku z tym zawieszają loty swoich samolotów w białoruskiej przestrzeni powietrznej do odwołania. Samoloty, które są już na trasie, będą miały zmienione plany lotów" - czytamy we wtorkowym komunikacie przewoźnika.

d431wyh

Francja. Linie lotnicze Air France odwołują lot do Moskwy

W związku z tym, że władze lotnicze Rosji do tej pory nie zatwierdziły nowej trasy lotów Air France, omijającej przestrzeń powietrzną Białorusi, odwołany został również planowany na środę kurs Paryż-Moskwa.

Lot AF1154 nie odbędzie się "z powodów operacyjnych, związanych z ominięciem białoruskiej przestrzeni powietrznej, co wymaga nowej zgody władz rosyjskich na wlot na ich terytorium" - napisano w komunikacie, wydanym przez francuskiego przewoźnika.

Linie wyjaśniły, że odwołany lot do Moskwy ma być wstępnie przeniesiony na czwartek. Wciąż jednak oczekują na zatwierdzenie nowej trasy przez Rosję. Air France obsługuje kilka lotów do Moskwy tygodniowo.

UE nałożyła nowe sankcje na Białoruś

Po zakończeniu późno w nocy pierwszego dnia obrad szczytu UE przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że Wspólnota musi powstrzymać "granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów" i dlatego szefowie państw i rządów zdecydowali o nałożeniu nowych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś.

d431wyh

UE nałożyła nowe sankcje na Białoruś. Ekspert komentuje

- Dziś Białorusini z powodu koronawirusa i tak nie mogą opuszczać kraju granicą lądową, chyba że pracują na umowę o pracę na przykład w Polsce. Jeśli chcieliby przyjechać autobusem, muszą na granicy udowodnić, że z ważnego powodu. No i mogą to zrobić raz na pół roku. Jedyną dopuszczalną drogą była droga powietrzna. Teraz tej drogi też nie będzie. Kraj zostaje więc całkowicie zamknięty, jest żelazna kurtyna - komentowała w rozmowie z Wirtualną Polską Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Unia Europejska zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych w Białorusi i uniemożliwi im dostęp do wszystkich lotnisk na terenie UE.

Przeraźliwie krzyczała. Bohaterka sprzed ambasady Białorusi wytłumaczyła emocje

Przeczytaj także:

d431wyh
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d431wyh

Podziel się opinią

Share
d431wyh
d431wyh
Więcej tematów