Szczyt UE. Nowe sankcje na Białoruś
"Porwanie", "piractwo powietrzne". Szef Rady Europejskiej Charles Michel podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej podkreślił, że Wspólnota musi powstrzymać "granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów". Dlatego szefowie rządów UE zdecydowali o wprowadzeniu w życie nowych sankcji na Białoruś. Mówiono też o stosunkach z Rosją.
Szefowie państw Unii Europejskiej zdecydowali o nałożeniu nowych sankcji na Białoruś. To efekt niedzielnych (23 maja) wydarzeń w Mińsku, kiedy to władze Białorusi zmusiły do lądowania samolot pasażerski i aresztowały znajdującego się na pokładzie opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Unijni liderzy potępili te działania reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu przywódców UE, że Wspólnota musi powstrzymać "granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów" i dlatego szefowie państw i rządów zdecydowali o nałożeniu nowych sankcji na Białoruś - podaje PAP.
- Porwanie. Piractwo powietrzne. Granie w ruletkę życiem niewinnych cywilów. Dość. Pratasiewicz oraz Sapiega muszą zostać uwolnieni. Dziś przywódcy UE-27 zdecydowali o nowych sankcjach i innych zdecydowanych środkach przeciwko władzom Białorusi - powiedział Michel.
Zobacz także: Opóźnienia dostaw szczepionek AstraZeneca. Terminy szczepień będą przesuwane
- Porwanie samolotu jest świadomym i niepotrzebnym narażeniem na niebezpieczeństwo. W sposób nieusprawiedliwiony został użyty samolot wojskowy. Kontrola lotów została wykorzystana, by pomóc państwu przejąć kontrole nad unijnym samolotem. Białoruś wykorzystała swoją przestrzeń powietrzną, żeby dokonać państwowego porwania - mówiła z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szefowie państw UE zdecydowali o nowych sankcjach
Szefowie państw Unii Europejskiej podjęli decyzję w sprawie nałożenia nowych sankcji gospodarczych na Białoruś. Obostrzenia dotyczyć także mają przedstawicieli władz tego państwa. Zaapelowali do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.
"Unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych. Zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE" - podaje agencja.
Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania sprawy zmuszenia do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.
Rosja rzuca wyzwanie UE - sabotaż, cyberataki, zabójstwa
Podczas pierwszego dnia szczytu rozmawiano także o stosunkach Unii z Rosją.
Jak mówiła von der Leyen, "europejscy liderzy zgodzili się, że Rosja nieustannie rzuca wyzwanie naszym interesom i naszym wartościom poprzez swoje działania w przeszłości i obecnie".
- Widzieliśmy próby osłabiania Unii Europejskiej i krajów członkowskich, poprzez zagrożenia hybrydowe, sabotaż, zabójstwa, cyberataki i kampanie dezinformacyjne - wyliczała. - Widzieliśmy te wzory przez lata. To się nie zmienia, tylko się pogarsza.
Rada Europejska potępiła nielegalne i prowokacyjne działania Rosji
Szefowa KE zaznaczyła jednocześnie, że "Rosja i UE są skazane na wspólną przyszłość". Dodała bowiem, że Rosja jest największym sąsiadem UE i pozostaje "źródłem handlu i inwestycji".
Czytaj także: Zamach stanu w Mali. Wojsko aresztowało prezydenta
"W przyjętych konkluzjach nt. Rosji Rada Europejska potępiła 'nielegalne, prowokacyjne i destrukcyjne' działania Rosji skierowane przeciwko UE, jej państwom członkowskim 'i nie tylko'. Podkreśliła jedność i solidarność Unii w obliczu takich aktów, a także poparcie dla wschodnich partnerów - podaje PAP.