Trwa ładowanie...
dtgsng4

Kolejna podwyżka dla posłów i senatorów. Tym razem dostali 500 złotych

Od stycznia br. parlamentarzyści dostaną 500 złotych więcej na wynajęcie mieszkania w Warszawie. W porównaniu do ubiegłego roku nie będzie to już 2,5 tys. zł a 3 tys. zł. To druga podwyżka wprowadzona na Wiejskiej od Nowego Roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlamentarzyści dostali w sumie 1500 zł podwyżki od stycznia
Parlamentarzyści dostali w sumie 1500 zł podwyżki od stycznia (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
dtgsng4

- Od stycznia br. wzrósł koszt zakwaterowania posła w Domu Poselskim i obecnie wynosi 100 zł za jedną dobę hotelową lub 3 000 zł miesięcznie (wcześniej było odpowiednio 82 zł lub 2500 zł), co przekłada się na koszt wynajęcia kwatery prywatnej, który nie może przekroczyć kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim czyli 3000 zł miesięcznie – informuje Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Sejmu. Podwyżka obejmie również senatorów.

Sejm.gov.pl

Zgodnie z przepisami, zakwaterowanie w Domu Poselskim przysługuje posłom, którzy nie są zameldowani w Warszawie i nie posiadają prawa do lokalu w tym mieście. Po rozpoczęciu kadencji Sejmu kluby i koła poselskie zgłaszają dyrektorowi Domu Poselskiego wnioski o zakwaterowanie poszczególnych posłów w ramach posiadanych parytetów. Rozdziału pokoi w Domu Poselskim dokonują kluby i koła, proporcjonalnie do liczby należących do nich posłów, którym przysługuje zakwaterowanie w tym obiekcie. Aktualnie mieszka w nim 210 posłów oraz 51 senatorów.

dtgsng4

Zobacz też: Joanna Mucha o zamieszaniu wokół sędziego Juszczyszyna i list poparcia członków KRS: to idiotyczne!

W Nowym Domu Poselskim parlamentarzyści mają do dyspozycji bar, basen, saunę. Jest również siłownia i kaplica. Nie brakuje jednak narzekań na panujące tam warunki. – Meble pamiętają późnego Gierka, jest ciasno. Część ma wyremontowane łazienki z prysznicem, część wciąż dysponuje starymi wannami . Nie ma aneksów kuchennych– mówił w rozmowie z Interią Marcin Kulasek z SLD, który w ostatnich wyborach parlamentarnych po raz pierwszy zdobył mandat posła.

Nowy budynek lub remont już wkrótce?

W podobnym tonie wypowiadała się dwa dni temu na w Sejmie szefowa Kancelarii Agnieszka Kaczmarska. - Obecnie stan pokoi znacznie odbiega od obowiązujących standardów, w szczególności węzły sanitarne. Konstrukcja pokoi hotelowych nie daje możliwości oddzielenia części przeznaczonej na odpoczynek od części, gdzie parlamentarzyści mogliby przygotowywać się do pracy – mówiła szefowa Kancelarii Sejmu. - Są ciasne pomieszczenia, wąskie drzwi o szerokości 70 cm, nieszczelne okna i małe łazienki z wannami – wyliczała.

dtgsng4

Przypomnijmy, że w planach jest remont budynku, rozważany jest również wariant z wyburzeniem obiektu i postawieniem nowego. Pierwsza koncepcja, według wyliczeń Kancelarii Sejmu to koszt ok. 240 mln zł. Czas trwania 6-8 lat. Drugi wariant to koszt od 242 do 280 mln zł.

- Całkowita powierzchnia budynku wynosiłaby 30 tys. mkw. Część hotelowa miałaby 400 pokoi dla posłów i senatorów, każdy po ok. 27 mkw. Dwa większe apartamenty to ok. 90 mkw. Do tego 17 apartamentów średnich po ok. 54 mkw, 25 pokoi gościnnych mierzących 14 mkw – mówiła na sejmowej komisji Agnieszka Kaczmarska. Budowa nowego obiektu to ok. 5 lat. W tym czasie parlamentarzyści mieliby przenieść się do hotelu niedaleko gmachu przy ul. Wiejskiej.

To druga, noworoczna podwyżka dla parlamentarzystów. Jak ujawniła Wirtualna Polska, od stycznia posłowie i senatorowie dostaną 1000 złotych więcej na funkcjonowanie biur poselskich. Zamiast 14,2 tys. zł będzie to kwota 15,2 tys. zł. Zgodę na podwyżkę wspólnie podjęli marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek z PiS oraz Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dtgsng4

Podziel się opinią

Share

dtgsng4

dtgsng4
Więcej tematów