Kolejna grupa zawodowa domaga się podwyżek. Pracownicy wojska szykują się do protestu
NSZZ Pracowników Wojska, największego związku zawodowego działającego w MON, zapowiedział, że do 5 kwietnia podejmie decyzję o zakresie i formie protestu. Związkowcy uważają, że zatwierdzone ostatnio przez szefa MON Mariusza Błaszczaka podwyżki są zbyt niskie.
Sekretarz NSZZ PW Elżbieta Romańska poinformowała w czwartek członków związku, że w przyszłym tygodniu zbierze się zarząd główny związku i podejmie decyzję dotyczącą planowanych protestów pracowników cywilnych wojska.
"Wobec braku ze strony MON dobrej woli rozwiązania problemu niskich płac pracowników wojska, odmową Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka spotkania się ze stroną społeczną, samozadowoleniem kierownictwa resortu z podjętych decyzji, wśród pracowników narasta niezadowolenie, frustracja i złość. Do Zarządu Głównego wciąż napływają żądania zorganizowania akcji protestacyjnej w różnych formach" - napisała Romańska na stronie internetowej związku.
Posiedzenie Zarządu zaplanowano na 3-5 kwietnia. Romańska w rozmowie z PAP stwierdziła, że decyzja o rozpoczęciu protestów jest przesądzona. Zarząd ma jedynie określić ich skalę i formę. - Ludzie są bardzo niezadowoleni, bardzo rozczarowani, całymi dniami odbieram telefony w tej sprawie. Związkowcy na naswymuszają protest, wiec musimy go zorganizować. Protest na pewno będzie - dodała.
Prezydium Zarządu Głównego NSZZ PW przekształciło się w Komitet Protestacyjny 20 marca - po decyzji szefa MON Mariusza Błaszczaka, zatwierdzającej podwyżkę dla cywilów pracujących w wojsku. Ma ona w 2019 roku wynieść 300 zł brutto.
Żaden ze związków działających w MON nie zaakceptował tak niskiej podwyżki. Związkowcy domagają się 550 zł brutto na etat.
NSZZ Pracowników Wojska (NSZZ PW) to największy związek zawodowy działający w MON - według szacunków samych związkowców liczy 13 700 tys. płacących składki związkowców i 321 instytucji, w których związek ma swoje organizacje. Oprócz niego działa jeszcze sześć organizacji związkowych, które są stroną Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. To: Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ "Solidarność", Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska "Tarcza", Związek Zawodowy Militaria, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ "Solidarność 80".
Źródło: interia.pl