Trwa ładowanie...
d1juhf4

Kolasiński ma być we wtorek przewieziony do Polski

Marek Kolasiński prawdopodobnie już we
wtorek zostanie przewieziony do Polski - dowiedział się w
poniedziałek nieoficjalnie dziennikarz PAP ze źródła związanego ze
śledztwem przeciw byłemu posłowi AWS.

Share
d1juhf4

Kolasiński, podejrzany o wielomilionowe oszustwa, został zatrzymany na Słowacji w końcu lutego - po czterech miesiącach od wydania za nim międzynarodowego listu gończego.

W marcu Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało do Bratysławy przygotowany przez katowicką prokuraturę wniosek o ekstradycję. Sąd Wojewódzki w Żlinie, który rozpoznawał wniosek o wydanie podejrzanego Polsce, uznał, że nie ma przeciwwskazań do ekstradycji byłego posła AWS. Kolasiński nie odwołał się od tej decyzji słowackiego sądu.

Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, we wtorek Kolasiński zostanie przetransportowany do Polski. Tego samego dnia stanie przed obliczem katowickich prokuratorów.

Kolasiński uciekł z kraju 17 października 2001 r., tuż przed wygaśnięciem jego immunitetu poselskiego. Nie zatrzymywany przez nikogo, przejechał przez polsko-czeską granicę posługując się paszportem dyplomatycznym.

d1juhf4

Były poseł "wpadł" w końcu lutego na Słowacji. Jak informowała po jego zatrzymaniu tamtejsza policja, także u naszych południowych sąsiadów chciał rozkręcić nielegalne interesy - próbował na Słowacji "prać pieniądze".

Kolasiński został zatrzymany niedaleko miasta Martin, 50 km od granicy z Polską. Policjanci zatrzymali go, gdy szedł z kościoła do hotelu. Jak informowała słowacka telewizja, Kolasiński w chwili zatrzymania miał na sobie sutannę. Podczas pobytu na Słowacji miał ubierać się jak ksiądz, przedstawiać jako osoba mająca bliskie stosunki z Watykanem i posiadająca monopol na dystrybucję wina mszalnego w Polsce.

Na Kolasińskim ciążą zarzuty dotyczące działalności firm, których był właścicielem, albo którymi kierował. Są wśród nich oszustwa na szkodę banków w Olkuszu i Lubartowie; chodzi o wprowadzenie w błąd pracowników tych banków, dzięki czemu Kolasińskiemu udało się wyłudzić kredyty na kwotę prawie 10 mln zł.

Inne zarzuty dotyczą wyłudzenia 200 tys. zł z tytułu zwrotu podatku VAT. Kolasiński miał też działać na szkodę wierzycieli. Zdaniem prokuratury, ukrywał przed bankami, firmami ubezpieczeniowymi i instytucjami państwowymi swój majątek, aby nie spłacać zaciągniętych u nich długów. Chodzi o łączną sumę 31,5 mln zł. Takie zarzuty wymieniła prokuratura w liście gończym.

d1juhf4

W prowadzonym przez katowicką prokuraturę śledztwie podejrzanych jest już ponad 50 osób, m.in. brat posła Kolasińskiego, jego syn, konkubina i współpracujący z b. posłem notariusz z Sosnowca.

Osobny wątek postępowania doprowadził do aresztowania b. senatora Aleksandra Gawronika. Zarzuca mu się wyłudzanie VAT-u i udział w gangu pruszkowskim.

Prokuratura postawiła też zarzuty kilku pracownikom banków, którzy pomagali Kolasińskiemu wyłudzać kredyty i siedmiu celnikom z zachodniej granicy Polski, podejrzanym o udział w wyłudzaniu zwrotu podatku. (mp)

d1juhf4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1juhf4
d1juhf4
Więcej tematów