Koalicja Tuska negocjuje wiceministrów. Znamy kolejne nazwiska
Negocjatorzy KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy prowadzą kolejną turę rozmów w sprawie stanowisk - dowiedziała się Wirtualna Polska. Joanna Scheuring-Wielgus czy Michał Kołodziejczak - to dwa z kilkunastu nazwisk przyszłych wiceministrów w rządzie Donalda Tuska. WP dotarła do listy potencjalnych kandydatów.
Przedstawiciele sejmowej większości w środę prowadzili kolejną turę kuluarowych rozmów o kandydatach na wiceministrów - dowiaduje się Wirtualna Polska. Koalicja Obywatelska, Polska 2050, PSL i Nowa Lewica proponują nazwiska osób, które są gotowe objąć funkcję wiceszefów w poszczególnych resortach.
Nazwiska są omawiane w zespołach negocjacyjnych pod względem podziału kompetencji. Następnie trafiają do liderów, którzy ostatecznie zdecydują w tej sprawie. Najbardziej owiani tajemnicą są kandydaci na wiceministrów z Koalicji Obywatelskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Jesteśmy to winni wyborcom". Mocna deklaracja ws. komisji śledczych
Z informacji WP wynika, że w MON, którym pokieruje wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceministrem może zostać m.in. Paweł Zalewski z Polski 2050. Poseł miałby odpowiadać m.in. za współpracę międzynarodową. Obecnie jest on wiceszefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Politycy PO do MON typują m.in. Joannę Kluzik-Rostkowską, która obecnie jest wiceszefową sejmowej komisji obrony. Ostateczna decyzja w jej sprawie jeszcze nie zapadła.
W MSZ, na czele którego ma stanąć Radosław Sikorski, ludowcy na wiceministra wskazują Władysława Teofila Bartoszewskiego.
Nowa Lewica zamierza wytypować Andrzeja Szejnę - posła, który jest członkiem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Z kolei Polska 2050 wskazuje, że jeśli z powodu koalicyjnych układanek Paweł Zalewski nie zostałby wiceszefem MON, to wskażą go do MSZ, ale to mniej prawdopodobna opcja.
Scheuring-Wielgus, Śmiszek, Szczepański - kolejne nazwiska wiceministrów
W MSWiA, którym najprawdopodobniej będzie zarządzał Marcin Kierwiński, wiceministrem z ramienia Lewicy ma zostać Wiesław Szczepański. Poseł w ubiegłej kadencji stał na czele sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji. Trzecia Droga w sprawie tego resortu nie podjęła ostatecznej decyzji, ale przymierzany jest m.in. Marek Biernacki (który został wykluczony z Platformy Obywatelskiej przed laty, w wyborach startował z listy Trzeciej Drogi).
W Ministerstwie Sprawiedliwości, którym może zarządzać Adam Bodnar, wiceministrem ze wskazania Lewicy ma zostać Krzysztof Śmiszek. To prawnik, który w kampanii opowiadał się za powołaniem specjalnej komisji sprawiedliwości i prawa, która miałaby zająć się rozliczeniami polityków PiS. Koalicja Obywatelska ciągle dyskutuje na temat wiceministrów, ale w poszukiwaniach wiceszefa resortu sprawiedliwości pod uwagę brany jest Arkadiusz Myrcha - szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na którego czele najprawdopodobniej stanie Bartłomiej Sienkiewicz, jako zastępczynie ministra mają pracować m.in. Joanna Scheuring-Wielgus z Nowej Lewicy oraz Bożena Żelazowska z PSL.
Giełda nazwisk. Mucha, Kulasek i Gramatyka kandydatami
Z kolei do Ministerstwa Zdrowia, którym może zarządzać Izabela Leszczyna, jako jej zastępczyni typowana jest Joanna Mucha z Polski 2050. W 2007 roku na podstawie rozprawy "Racjonalizacja publicznej służby zdrowia w Polsce poprzez system dopłat pacjentów do usług medycznych" uzyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim stopień doktora nauk ekonomicznych.
Według ustaleń WP Lewica zaproponuje również posła Marcina Kulaska jako wiceszefa w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Z kolei w Ministerstwie Rolnictwa na wiceministra typowany jest z Lewicy Jacek Czerniak, który w poprzedniej kadencji zasiadał w sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Koalicja Obywatelska rozważa wysłanie do resortu rolnictwa Michała Kołodziejczaka.
Do Ministerstwa Cyfryzacji Polska 2050 chce wskazać Michała Gramatykę. Resortem ma zarządzać przyszły wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Wiceministrami będą również politycy KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy, którzy nie są parlamentarzystami. Z funkcją rzecznika PSL pożegna się Miłosz Motyka, który ma zostać zastępcą Pauliny Hennig-Kloski w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Do jednego z resortów gospodarczych może natomiast trafić Dariusz Standerski z Nowej Lewicy, który odpowiada za legislację w klubie i zajmuje się zagadnieniami ekonomicznymi.
Ustawa o Radzie Ministrów przez lata mówiła w art. 37, że minister wykonuje swoje zadania "przy pomocy sekretarza i podsekretarzy stanu". To oznaczało, że o ile minister mógł mieć wielu zastępców, to tylko jeden z nich mógł być w randze sekretarza stanu. PiS w połowie tego roku znowelizowało ustawę. Obecnie czytamy w przepisach, że "minister wykonuje swoje zadania przy pomocy sekretarzy i podsekretarzy stanu".
Dlaczego to istotne? Konstytucja w art. 103 zakazuje łączenia mandatu posła z wykonywaniem innych funkcji. Wyjątki zostały przewidziane dla ministrów oraz sekretarzy stanu w administracji rządowej. Zatem poseł, który wchodzi do rządu, musi być albo ministrem, albo sekretarzem stanu, czyli pierwszym zastępcą szefa resortu.
PiS jeszcze przed nowelizacją ustawy wskazywało wielu posłów na sekretarzy stanu. Przywrócenie wcześniejszej zasady jednego sekretarza stanu w nowym układzie koalicyjnym nie będzie łatwe, ale nowa koalicja chce zmniejszyć liczbę posłów-wiceministrów.
Lista kandydatów na wiceministrów, którzy według ustaleń Wirtualnej Polski dostali wstępną akceptację:
1. Paweł Zalewski - kandydat Polski 2050 na wiceministra obrony narodowej
2. Władysław Teofil Bartoszewski - kandydat PSL na wiceministra spraw zagranicznych
3. Andrzej Szejna - kandydat Nowej Lewicy na wiceministra spraw zagranicznych
4. Wiesław Szczepański - kandydat Nowej Lewicy na wiceministra spraw wewnętrznych i administracji
5. Krzysztof Śmiszek - kandydat Nowej Lewicy na wiceministra sprawiedliwości
6. Joanna Scheuring-Wielgus - kandydatka Nowej Lewicy na wiceministra kultury
7. Bożena Żelazowska - kandydatka PSL na wiceministra kultury
8. Joanna Mucha - kandydatka Polski 2050 na wiceministra zdrowia
9. Marcin Kulasek - kandydat Nowej Lewicy na wiceministra aktywów państwowych
10. Jacek Czerniak - kandydat Nowej Lewicy na wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi
11. Michał Kołodziejczak - kandydat Koalicji Obywatelskiej na wiceministra rolnictwa
12. Michał Gramatyka - kandydat Polski 2050 na wiceministra cyfryzacji
13. Miłosz Motyka - kandydat PSL na wiceministra klimatu i środowiska
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski