ŚwiatKlaus: otrzymałem od UE satysfakcjonującą propozycję

Klaus: otrzymałem od UE satysfakcjonującą propozycję

Prezydent Czech Vaclav Klaus stwierdził, że usłyszał od szwedzkiego przewodnictwa w UE propozycję rozwiązania jego wątpliwości dotyczących Traktatu z Lizbony i jest nią usatysfakcjonowany. Nie wiadomo na razie, na czym ma polegać propozycja.

Klaus: otrzymałem od UE satysfakcjonującą propozycję
Źródło zdjęć: © AFP

23.10.2009 | aktual.: 23.10.2009 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W specjalnym oświadczeniu rzecznik prezydenta Vaclava Klausa Radim Ochvat napisał, iż prezydent jest zadowolony z propozycji, jaką w odpowiedzi na jego postulat w sprawie Traktatu Lizbońskiego przedstawiła szwedzka prezydencja UE. - Propozycja ta odpowiada wyobrażeniom prezydenta i można z nią dalej pracować - zaznaczył rzecznik.

Prezydent Klaus dotąd nie podpisał zatwierdzonego już przez parlament Traktatu domagając się, by stanowiąca jego integralną część Karta Praw Podstawowych nie obowiązywała wobec Republiki Czeskiej. Ma to wyeliminować - istniejącą zdaniem Klausa - groźbę zgłaszania w Trybunale Sprawiedliwości UE roszczeń majątkowych wysiedlonych w 1945 roku na podstawie dekretów Benesza Niemców sudeckich. Republika Czeska to jedyne z 27 państw UE, które nie zakończyło jeszcze procedury ratyfikacyjnej.

Czeski minister ds. europejskich Sztefan Fuele sprecyzował, że Czechy chcą zastrzeżenia, iż wraz z Polską i Wielką Brytanią kraj ten jest wyłączony z obowiązywania Karty Praw Podstawowych, tzw. opt-out, który w negocjacjach nad traktatem dostała Wielka Brytania i Polska w specjalnym protokole.

Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że czeski postulat miałby być zrealizowany w formie deklaracji politycznej, którą na szczycie w przyszłym tygodniu przyjmą przywódcy państw UE. Następnie deklaracja dołączona zostałaby do unijnego prawa przy okazji ratyfikacji kolejnego traktatu - najpewniej akcesyjnego z Chorwacją. To zapobiegłoby ponownej długiej ratyfikacji Traktatu z Lizbony we wszystkich krajach UE, co byłoby konieczne w przypadku dodania do traktatu jakiegokolwiek zmieniającego go nowego protokołu czy przypisu.

Porozumienie Szwecji z Czechami otwiera drogę do wejścia w życie Traktatu z Lizbony jeszcze w tym roku. Trzeba będzie jeszcze poczekać na decyzję czeskiego Trybunału Konstytucyjnego potwierdzającą zgodność Traktatu z czeską konstytucją.

Komentarze (0)