KE chce pomóc ws. Baltic Pipe. "Z poszanowaniem przepisów"
Komisja Europejska zapowiada pomoc w znalezieniu rozwiązania ws. Baltic Pipe. Przypomnijmy, że Dania cofnęła pozwolenie środowiskowe dla budowy rurociągu. Baltic Pipe ma umożliwić Polsce uniezależnienie się od Rosji w kwestii dostaw gazu.
Komisja Europejska pomoże w sprawie Baltic Pipe? Pojawiła się zapowiedź, że KE jest gotowa poszukiwać rozwiązania, dotyczącego gazociągu. - Z pełnym poszanowaniem odpowiednich przepisów dotyczących ochrony środowiska - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik Komisji. Jest to oficjalne stanowisko unijnego organu.
- Projekt Baltic Pipe to europejski projekt wspólnego zainteresowania (PCI), którego celem jest pomoc UE w realizacji jej celów w zakresie polityki energetycznej i klimatu: przystępna, bezpieczna i zrównoważona energia dla wszystkich obywateli. Projekt otrzymał dotację w wysokości 215 mln euro z instrumentu "Łącząc Europę" - przekazał rozmówca agencji.
Zobacz też: Dr Szułdrzyński: w tym tempie szczepień nie będziemy gotowi na jesień
Baltic Pipe. KE ma pomóc w sprawie gazociągu
- Projekty wspólnego zainteresowania muszą być zgodne ze wszystkimi odpowiednimi unijnymi i krajowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Proces wydawania pozwoleń środowiskowych dla tego gazociągu biegnącego przez ląd w Danii należy do kompetencji krajowych władz duńskich - poinformował przedstawiciel KE.
- Komisja śledziła ostatnie doniesienia i pozostaje w kontakcie ze stronami, aby otrzymywać aktualne informacje. Komisja Europejska jest gotowa pomóc stronom w znalezieniu rozwiązania tej kwestii, z pełnym poszanowaniem odpowiednich przepisów dotyczących ochrony środowiska - dodał.
Baltic Pipe. Dania cofnęła pozwolenie
Pozwolenie środowisko dla rurociągu zostało cofnięte za sprawą Duńskiej Komisji Odwoławczej ds. Środowiska i Żywności. Przypomnijmy, że Baltic Pipe ma przeprowadzać gaz z Norwegii przez Danię do Polski. O decyzji komisji poinformował duński operator systemu przesyłowego, Energinet.
Batlic Pipe ma być gotowy jesienią 2022 roku. Nie wiadomo na razie, czy projekt zostanie opóźniony.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: