"Katyń - straszna zbrodnia i ciągle powtarzane kłamstwo"
Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia
wykonana w majestacie sowieckiego prawa, to również kłamstwo;
kłamstwo powtarzane tysiące razy - powiedział bp polowy Wojska
Polskiego Tadeusz Płoski podczas mszy św. odprawionej
z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-6038709506487425g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/dzien-pamieci-ofiar-zbrodni-katynskiej-6038709506487425g )
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Dziś Polacy oczekują od Rosji uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię przeciwko ludzkości, za zbrodnię ludobójstwa, bo taką właśnie była. Osądzenie tej zbrodni, a nie umorzenie przez Rosję śledztwa katyńskiego w 2004 roku z powodu przedawnienia - tak jakby była to zbrodnia kryminalna - powinno leżeć także w interesie Rosjan, którzy przecież stanowili największą liczbę ofiar zbrodni stalinowskich w latach 1917-1956 - powiedział biskup Płoski.
Oczekujemy też, że poznamy inne, nieznane jeszcze miejsca kaźni Polaków, poza Katyniem, poza Miednoje, Piatichatkami, Kuropatami czy Bykownią. Zgodnie z naszą wiarą, naszym pomordowanym braciom należą się mogiły - zaznaczył.
Bp Płoski podkreślił, że ofiary tamtej zbrodni to kwiat polskiej inteligencji. Przypomniał, że obok zawodowych oficerów, byli oficerowie-rezerwiści - ludzie wielu zawodów, różnych społecznych ról i urzędów. W codziennym życiu byli profesorami wyższych uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, właścicielami ziemskimi, dziennikarzami, pisarzami - mówił biskup polowy.
Przypomniał jednocześnie, że u podstaw zbrodni katyńskiej leży decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, na mocy której pozbawiono życia 21 857 (w samym dokumencie mówi się o 25 700 osobach) wyselekcjonowanych przez NKWD obywateli polskich.
Składamy dziś hołd pamięci zdradziecko zamordowanym polskim jeńcom wojennym, przede wszystkim oficerom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom Policji Państwowej, administracji więziennictwa i sądownictwa, przetrzymywanym w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie - mówił biskup polowy.
We mszy uczestniczą liczni warszawiacy, członkowie Rodzin Katyńskich, a także politycy, wśród nich marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich i Ryszard Legutko z kancelarii prezydenta.
Złożenie szczątków mjr. Ludwika Szymańskiego
W Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego złożono szczątki jednego z oficerów zamordowanych w Katyniu - mjr. Ludwika Szymańskiego.
Ceremonii towarzyszyły słowa specjalnej modlitwy przygotowanej na tę uroczystość: "wszechmogący i miłosierny Boże, składając dzisiaj w tej Kaplicy Katyńskiej doczesne szczątki - czaszkę majora Ludwika Szymańskiego (...) przywołujemy imiona wszystkich naszych braci, którzy doznawszy ucisku i przemocy zostali bestialsko zamordowani na 'nieludzkiej ziemi'".
"Niech to szczególne miejsce w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, będzie miejscem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. Błogosław nam, którzy wspominamy tę zbrodnię, pomóż nam przebaczyć, zachowaj nas od wojny i nienawiści" - brzmi modlitwa.
W uroczystości uczestniczył syn majora wraz z żoną. W 1939 roku nasz biedny kraj został zaatakowany przez dwóch potworów - jednego ze Wschodu, drugiego z Zachodu. Naród bardzo ucierpiał (...) Mam nadzieję, że wolno nam wybaczyć, ale zapomnieć - nigdy. Tak nam dopomóż Bóg- powiedział wyraźnie wzruszony Jerzy Szymański w krótkim wystąpieniu po mszy.
Czaszka majora została odnaleziona po 60 latach w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze (Dania). Przywiózł ją tam prof. Helge Tramsen, który w 1943 roku przebywał w Katyniu jako członek Międzynarodowej Komisji Lekarskiej.
Uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart.
Przemówienie wygłosił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Skąpski.
Komorowski: wygraliśmy wielką bitwę pamięć i prawdę o Katyniu
Udało nam się razem wygrać wielką bitwę o pamięć i prawdę o Katyniu. Konieczny jest mądry przekaz o tych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Komorowski przemawiał podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wygraliśmy tę bitwę siłą polskich serc. Wygraliśmy pomimo wielkiej, potężnej propagandy najpotężniejszych krajów świata, które chciały zniszczyć polską pamięć. Ta pamięć wygrała - powiedział marszałek.
Wygraliśmy bitwę. Całą wojnę wygramy, jeżeli pamięć o tragicznych wydarzeniach wraz ze zdolnością do wybaczania, ale nie zapominania; jeśli taka postawa zwycięży poprzez całe pokolenia - dodał.
Komorowski podziękował Federacji Rodzin Katyńskich za podjęcie inicjatywy, by 13 kwietnia ustanowić Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dodał, że była to okazja do zamanifestowania jedności wszystkich klubów parlamentarnych.
Prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, Andrzej Sariusz-Skąpski przypomniał, że w zniewolonej Polsce nie wolno było wypowiadać słów o Zbrodni Katyńskiej, a rodziny ofiar poddawani byli szykanom. Prezes Skąpski podkreślił, że nikt nie pozbawił ich rodzin wiary w to, że prawda zwycięży, a ofiara Zbrodni Katyńskiej nie zostanie wymazana z pamięci historycznej. Andrzej Sariusz-Skąpski, zaznaczył, że rodziny ofiar wciąż nie doczekały się zadośćuczynienia.
Przed Grobem zostały złożone wieńce. Przewidziana jest także defilada wojskowych pododdziałów oraz orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W miejscach pamięci m.in. przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapłoną znicze.
Po południu ulicami Warszawy przemaszeruje "Katyński Marsz Cieni" - kolumna osób z grup historycznych rekonstruujących jednostki Wojska Polskiego, Policji i Korpusu Ochrony Pogranicza z okresu września 1939 roku w eskorcie Armii Czerwonej i żołnierzy NKWD.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiono 14 listopada ubiegłego roku uchwałą Sejmu - w hołdzie Ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.