Trwa ładowanie...
notre dame

Katedra Notre Dame w płomieniach. Jakie zabytki i relikwie ocalały?

Paryż. Spływają kolejne informacje ws. pożaru w katedrze Notre Dame. Mimo to, że runęła iglica i wieża budynku a drewniana konstrukcja budynku została spalona, większość drogocennych zabytków i relikwii ocalała.

Share
Katedra Notre Dame w płomieniach. Jakie zabytki i relikwie ocalały?
Źródło: PAP
d7rpnbd

Rośnie lista zabytków, które ocalały przed ogniem, który wybuchł w katedrze Notre Dame. Najważniejszą informacją jest to, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi relikwiami został ocalony. Potwierdza to rektor katedry Notre Dame Patrick Chauvet. W skarbcu znajdował się między innymi korona cierniowa Jezusa Chrystusa, zabytkowy krzyż, tunika świętego Ludwika oraz zabytkowe kielichy mszalne.

Warto zaznaczyć, że rzeźby 12 apostołów, które zdobiły dach katedry Notre Dame, nie spłonęły w pożarze słynnego kościoła. W momencie, gdy budynek zajął się ogniem, figury znajdowały się z dala od katedry. Niestety, jak podaje BBC, nie udało się uratować zabytkowych dzwonów znajdujących się w dwóch charakterystycznych wieżach Notre Dame.

Wszystko wskauzje na to, że pomimo ogromnych zniszczeń, ocalały wielkie kolorowe rozety, które były ozdobą katedry Notre Dame. Pochodzą z 1260 roku.

Zobacz także: Dramatyczna akcja ratowania katedry Notre Dame. Straż pokazała film

Ambasada RP w Paryżu informuje, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone. 1 grudnia 2018 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana. To pierwsza narodowa kaplica w paryskiej katedrze.

Katedra Notre Dame w ogniu. Śledź naszą relację ws. dramatycznego pożaru w Paryżu. Link znajdziesz tutaj.

Przypomnijmy: Do ogromnego pożaru doszło w poniedziałek. Około godziny 19 zauważono kłęby dymu na katedrą Notre Dame w Paryżu. ogień zniszczył znaczną część budowli, na ziemię runęła iglica i wieża świątyni. Na szczęście udało się uratować relikwie i inne cenne dobra z katedralnego skarbca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7rpnbd

Podziel się opinią

Share
d7rpnbd
d7rpnbd
Więcej tematów