Trwa ładowanie...

Pożar katedry Notre Dame. Mer Paryża pokazała zdjęcie. "Relikwie ocalały"

Po pożarze katedry Notre Dame z Francji dobiegają informacje, że udało się uratować drogocenne dzieła sztuki i bezcenne dla chrześcijan relikwie m.in. koronę cierniową Jezusa Chrystusa i fragment krzyża.

Share
Pożar katedry Notre Dame. Mer Paryża pokazała zdjęcie. "Relikwie ocalały"
Źródło: Twitter.com/Anne Hidalgo
d36te3n

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek między godz. 18 a 19. Chwilę później kłęby dymu widoczne były już z kilku kilometrów, a historyczna świątynia stała w ogniu.

Teraz trwa liczenie strat i szacowanie zniszczeń. Z Francji dobiegają jednak również pozytywne informacje. Pierwsze to te, że tysiące Francuzów i wielu liderów państw zapowiada już pomoc z odbudowie katedry Notre Dame.

Kolejne dotyczą cennych przedmiotów uratowanych z płonącego budynku. Z informacji przekazanych przez księdza z paryskiej kurii wynika, że udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii, czyli koronę cierniową oraz skarbiec.

d36te3n

Doniesienia te potwierdza francuski dziennikarz Nicolas Delesalle z "Paris Match". Jak napisał na Twitterze: "Dobra wiadomość: wszystkie dzieła sztuki uratowano. Skarbiec katedry nietknięty, korona cierniowa, święte sakramenty".

Pożar katedry Notre Dame. Podziękowania od mer Paryża

Przypomnijmy, że korona cierniowa, to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa i jedna z niewielu, które znajdują się poza Włochami. Według Biblii, miała ona zostać upleciona przez żołnierzy Poncjusza Piłata jeszcze przed biczowaniem Jezusa Chrystusa.

Obok korony cierniowej w katedrze Notre Dame przechowywano i inne relikwie Męki Pańskiej: fragment krzyża Chrystusa i użyty podczas ukrzyżowania gwóźdź.

d36te3n

"Korona cierniowa i kilka innych wielkich dzieł są już w bezpiecznym miejscu" - poinformowała na Twitterze mer Paryża Anne Hidalgo. Do wpisu i zdjęcia dołączyła podziękowania dla strażaków i służb bezpieczeństwa, bez których uratowanie skarbca nie byłoby możliwe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36te3n

Podziel się opinią

Share
d36te3n
d36te3n
Więcej tematów