Trwa ładowanie...
ycipk-3oef16

Pożar katedry Notre Dame. Mer Paryża pokazała zdjęcie. "Relikwie ocalały"

Po pożarze katedry Notre Dame z Francji dobiegają informacje, że udało się uratować drogocenne dzieła sztuki i bezcenne dla chrześcijan relikwie m.in. koronę cierniową Jezusa Chrystusa i fragment krzyża.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar katedry Notre Dame.
Pożar katedry Notre Dame. (Twitter.com/Anne Hidalgo)
ycipk-3oef16

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek między godz. 18 a 19. Chwilę później kłęby dymu widoczne były już z kilku kilometrów, a historyczna świątynia stała w ogniu.

Teraz trwa liczenie strat i szacowanie zniszczeń. Z Francji dobiegają jednak również pozytywne informacje. Pierwsze to te, że tysiące Francuzów i wielu liderów państw zapowiada już pomoc z odbudowie katedry Notre Dame.

Kolejne dotyczą cennych przedmiotów uratowanych z płonącego budynku. Z informacji przekazanych przez księdza z paryskiej kurii wynika, że udało się uratować jedną z najważniejszych relikwii, czyli koronę cierniową oraz skarbiec.

ycipk-3oef16

Zobacz także: Pożar katedry Notre Dame. Pierwsze zdjęcia ze środka świątyni

Doniesienia te potwierdza francuski dziennikarz Nicolas Delesalle z "Paris Match". Jak napisał na Twitterze: "Dobra wiadomość: wszystkie dzieła sztuki uratowano. Skarbiec katedry nietknięty, korona cierniowa, święte sakramenty".

Pożar katedry Notre Dame. Podziękowania od mer Paryża

ycipk-3oef16

Przypomnijmy, że korona cierniowa, to jedna z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa i jedna z niewielu, które znajdują się poza Włochami. Według Biblii, miała ona zostać upleciona przez żołnierzy Poncjusza Piłata jeszcze przed biczowaniem Jezusa Chrystusa.

Obok korony cierniowej w katedrze Notre Dame przechowywano i inne relikwie Męki Pańskiej: fragment krzyża Chrystusa i użyty podczas ukrzyżowania gwóźdź.

"Korona cierniowa i kilka innych wielkich dzieł są już w bezpiecznym miejscu" - poinformowała na Twitterze mer Paryża Anne Hidalgo. Do wpisu i zdjęcia dołączyła podziękowania dla strażaków i służb bezpieczeństwa, bez których uratowanie skarbca nie byłoby możliwe.

ycipk-3oef16

Zobacz także: Konstrukcja katedry została ocalona

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oef16

ycipk-3oef16
ycipk-3oef16