Trwa ładowanie...

Paryż: Pożar w katedrze Notre Dame

- Konstrukcja katedry Notre Dame została ocalona - podała późno w nocy mer Paryża Anne Hidalgo. Szef miejskiej straży pożarnej poinformował, że ratownicy zdołają ochronić przed ogniem dwie wieże budowli. Około 2 w nocy nad świątynią nie było już widać płomieni, ale nadal unosił się nad nią dym.

Paryż: Pożar w katedrze Notre DameŹródło: East News, twitter
d30foh4
d30foh4

Kłęby dymu nad Paryżem pojawiły się w poniedziałek między 18 a 19. Ogień trawiący katedrę Notre Dame był widoczny z daleka. Zdaniem mediów przyczyną pożaru mógł być wypadek przy pracach remontowych.

Najprawdopodobniej z wnętrza udało się wynieść większość dzieł sztuki. Agencja Reutera podała, że "sama konstrukcja Notre Dame została uratowana przed całkowitym zniszczeniem". Na miejscu cały czas pracują strażacy próbujący zminimalizować zniszczenia i ochronić tę część budowli, która ocalała. Podczas akcji gaśniczej jeden z strażaków został ranny.

Jak podała po 2 w nocy telewizja France24, największe zniszczenia dotyczą dachu, środkowej i tylnej części katedry, ale mury, które udało się ocalić są bardzo delikatne. - Strażacy zapowiadają, że będą pracować na miejscu co najmniej przez kilka kolejnych dni zabezpieczając ocalałe framenty przed dalszymi zniszczeniami - powiedziała reporterka stacji obserwująca akcję ratunkową.

Na miejsce pożaru przyjechał prezydent Francji Emmanuel Macron, który zrezygnował z wygłoszenia ważnego przemówienia politycznego zaplanowanego na ten wieczór. Zapowiedział, że katedra zostanie odbudowana. - Odbudujemy Notre Dame, bo tego oczekują Francuzi, na to zasługują i takie jest nasze przeznaczenie - powiedział Macron.

d30foh4

François-Henri Pinault, prezes zajmujacego się nieruchomościami francuskiego Holdingu Artemis, zapowiedział przekazanie 100 mln euro na odbudowę Notre Dame. Oświadczenie w tej sprawie przesłał agencji AFP.

W okolicy Île de la Cité - niewielkiej wyspy w centrum Paryża, na której stoi Notre Dame - zgromadziło się wielu paryżan, którzy z odległości obserwowali płomienie i pracę ratowników. Zbierały się też grupy wiernych modlących się o ocalanie jednej z najsławniejszych na świecie świątyń katolickich. Do późnych godzin nocnych wspólnie się modlili i śpiewali pieśni religijne.

Paryż: Pożar w katedrze Notre Dame East News, twitter
Paryż: Pożar w katedrze Notre Dame Źródło: East News, twitter

Informacje na temat pożaru Notre Dame pierwsza podała Agencja Reutera, powołując się na świadków zdarzenia. Teren wokół katedry został zabezpieczony, a osoby zgromadzone w pobliżu obiektu niezwłocznie ewakuowano.

d30foh4

Zamknięto również okoliczne sklepy i restauracje. Nikt nie może zbliżyć się do katedry na odległość mniejszą niż 100 metrów, a strażacy cały czas pracują na miejscu. W wyniku pożaru zawaliła się iglica i dach katedry Notre Dame.

Przypominamy, że katedra Notre-Dame de Paris jest jedną z najbardziej znanych budowli na świecie. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Gotycka archikatedra została wzniesiona w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch poprzednich kościołach, które powstały jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30foh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30foh4
Więcej tematów