Trwa ładowanie...
d1qch92

Pożar katedry Notre Dame. Figury apostołów "cudownie" uratowane

Rzeźby 12 apostołów, które zdobiły dach katedry Notre Dame, nie spłonęły w pożarze słynnego kościoła. W momencie, gdy budynek zajął się ogniem, figury znajdowały się z dala od katedry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ogień w katedrze Notre Dame wybuchł około godz. 18 w poniedziałek
Ogień w katedrze Notre Dame wybuchł około godz. 18 w poniedziałek (East News, Fot: AP)
d1qch92

Wszystko dzięki temu, że pożar Notre Dame zbiegł się w czasie z renowacją figur. W ubiegłym tygodniu rzeźby zostały zdjęte w celu przeprowadzenia pierwszej od ponad 100 lat renowacji.

Figury 12 apostołów zostały przetransportowane na południowy zachód Francji, gdzie zostaną odrestaurowane. Po zakończeniu prac, miały powrócić na wysokość 96 metrów. Renowacja katedry Notre Dame miała pochłonąć około 150 mln euro.

d1qch92

W obliczu pożaru, który strawił dużą część zabytkowego kościoła, koszty będą jednak znacznie większe. Według doniesień francuskich mediów, tamtejsi filantropi i darczyńcy zgromadzili ok. 300 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. Nadal nie wiadomo, czy budynek będzie mógł wrócić do użytku i czy jego ściany są stabilne.

Z pożaru katedry Notre Dame ocalało również wiele innych cennych przedmiotów. Wśród uratowanych relikwi znajdują się m.in. korona cierniowa oraz fragment krzyża Chrystusa. Poza tym nietknięty pozostał skarbiec katedry Notre Dame.

Źródło: onet.pl

Pożar Katedry Notre Dame. Halicki "zszokowany" wpisem Ogórek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qch92

Podziel się opinią

Share

d1qch92

d1qch92
Więcej tematów