WP

Katedra Notre Dame w ogniu. Francuska prasa: "Nasza historia w popiele"

"Zranieni w serce", "Nasz dramat", "Katastrofa" - grzmią we wtorek okładki francuskich gazet. Po pożarze katery Notre Dame Francuzi są załamani. Informują, że straty sięgną miliardów euro i już zastanawiają się, jak naprawić szkody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Katedra Notre Dame w ogniu. Francuzi piszą o katastrofie
Katedra Notre Dame w ogniu. Francuzi piszą o katastrofie (WP.PL)
WP

" L'Union" pisze o "zranieniu w serce", "La Croix" o "spopielonym sercu", a "Liberation" umieszczając zdjęcie świątyni zamiast "Notre Dame" (tłum. Nasza Pani) podpisał je "Notre Drame" (tłum. Nasz Dramat).

We Francji nie istnieje więc praktycznie żaden inny temat, a media przypominają historię budowli, liczą straty i informują o bezcennych przedmiotach, które kryje skarbiec katedry.

Zobacz także: Pożar katedry Notre Dame. Świątynia w ogniu - zapierające dech zdjęcia Polaka

WP

"Le Figaro" na pierwszej stronie skorzystało ze zdjęcia momentu łamania się iglicy. Tekst redakcyjny na okładce zatytułowano "Notre Dame de la tristesse", czyli "Nasza Pani bolesna". Podobnie zrobiła "La Croix".

LaCroix
Podziel się

Pożar katedry Notre Dame

Przypomnijmy, że pożar wybuchł w poniedziałek wieczorem. Chwilę później kłęby dymu widoczne były już z kilku kilometrów, a historyczna świątynia stała w ogniu. Teraz trwa liczenie strat i szacowanie zniszczeń.

WP

Notre Dame to nasza historia, literatura, wyobraźnia. To centrum naszego życia - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron. Zaznaczył, że zabytek zostanie odbudowany, a w budżecie państwa muszą się znaleźć pieniądze na tak ważną świątynię.

Pozytywne informacje z Francji to te, że z pożaru udało się uratować drogocenne dzieła sztuki i bezcenne dla chrześcijan relikwie m.in. koronę cierniową Jezusa Chrystusa i fragment krzyża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP