Katastrofa samolotu Prigożyna. Amerykanie mają teorię [RELACJA NA ŻYWO]
23.08.2023 | aktual.: 24.08.2023 21:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna w Ukrainie trwa. Czwartek to 547. dzień rosyjskiej inwazji. Po środowej katastrofie samolotu, na którego pokładzie miał być Jewgienij Prigożyn pojawiają się kolejne teorie. Jedna z nich zakłada, że to rakieta ziemia-powietrze wystrzelona z terytorium Rosji zestrzeliła samolot. "The Wall Street Journal" pisze jednak, że rozbicie samolotu Prigożyna było wprawdzie wynikiem zamachu, ale według wstępnych informacji nie dokonano go za pomocą rakiety ziemia-powietrze. "Dane mają wskazywać na wybuch bomby na pokładzie lub inny typ sabotażu" - czytamy w gazecie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Putin po raz pierwszy zabrał głos po katastrofie samolotu Prigożyna. Potwierdził jednocześnie śmierć przywódcy wagnerowców. Putin nazwał także Prigożyna utalentowanym biznesmenem, który z sukcesem pracował nie tylko w Rosji.
- Nie mamy z tym nic wspólnego - tak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, skomentował doniesienia o śmierci Jewgienija Prigożyna. Ukraiński przywódca niemal wprost wskazał, kto - jego zdaniem- odpowiada za katastrofę samolotu z szefem rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera na pokładzie.
- Od Sankt Petersburga po Nowosybirsk na wschodzie Rosji pojawiły się miejsca, gdzie sympatycy Jewgienija Prigożyna składają mu hołd, przynosząc kwiaty pod ustawione na ulicach portrety. Eksperci wskazują, że jedną z narracji rosyjskich mediów jest uczynienie z szefa Grupy Wagnera "bohatera, który zbłądził i wykonał o jeden krok za daleko".
- - W czwartek w godzinach porannych przeprowadziliśmy udaną operację desantową na okupowanym przez Rosję Krymie z udziałem sił lotnictwa i marynarki wojennej - ogłosił szef ukraińskiego wywiadu. W sieci pojawiły się fragmenty nagrań z desantu na najbardziej wysunięty na zachód punkt Krymu.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Po środowej katastrofie samolotu, na którego pokładzie miał być Jewgienij Prigożyn, pojawiają się kolejne teorie. "The Wall Street Journal" pisze, że rozbicie samolotu Prigożyna było wynikiem zamachu, ale według wstępnych informacji, nie dokonano go za pomocą rakiety ziemia-powietrze.
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i jego odpowiednicy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch zgodzili się, że zablokowane w ich krajach rosyjskie aktywa nie zostaną uwolnione dopóki Rosja nie wypłaci odszkodowań za szkody wojenne na Ukrainie - podał w czwartek Biały Dom w komunikacie ze spotkania doradców w Waszyngtonie.
Jak powiedział podczas briefingu gen. Ryder, początkowo w USA szkolić się będzie "kilku" pilotów i kilkudziesięciu serwisantów.
Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone będą szkolić ukraińskich pilotów z obsługi samolotów F-16, a szkolenia rozpoczną się w październiku. Kurs dla pilotów i serwisantów odbędzie się w bazie lotniczej Morris w Tucson w Arizonie.
Matka czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa - Ajmania znalazła się wśród 11 rosyjskich obywateli, na których w czwartek ministerstwo finansów (skarbu) USA nałożyło sankcje w związku z przymusowym wywozem ukraińskich dzieci do Rosji. O restrykcjach poinformował prezydent USA Joe Biden.
- W Rosji takie zabójstwa to jest spektakularny teatr. A przy tej okazji można przecież powiedzieć, że to była niefortunna katastrofa lotnicza - mówi o śmierci Jewgienija Prigożyna pisarz i były oficer wywiadu, Vincent V. Severski.
Pojawiły się nowe zdjęcia satelitarne z miejsca katastrofy samolotu.
Po środowej katastrofie samolotu, na którego liście pasażerów znajdował się szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn, minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock stwierdziła w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że "nie można wyciągać żadnych szybkich wniosków".
Z kolei na marginesie spotkania ze swoim kirgiskim odpowiednikiem Żeenbekiem Kulubajewem w czwartek w Berlinie minister Baerbock powiedziała, że "nadal nie jest jasne, co dokładnie się stało, ponieważ oczywiście nie można polegać na oficjalnych rosyjskich oświadczeniach" - podał portal telewizji ARD.
Pentagon zamierza rozpocząć we wrześniu szkolenie ukraińskich pilotów do latania na F-16 na terytorium USA - pisze NYT, powołując się na amerykańskich urzędników.
Według rozmówcy gazety piloci najpierw przejdą szkolenie z języka angielskiego w stanie Teksas, a następnie rozpoczną szkolenie lotnicze w stanie Arizona.
Według Sartsa Łotwa powinna przygotować się na zwiększenia przez Białoruś nacisków migracyjnych na granicy. - Możemy spodziewać się różnych zagrożeń czy wypowiedzi, ale czysto wojskowego zagrożenia nie ma i nie będzie w najbliższej przyszłości - podkreślił.
Zagrożenie dla Łotwy ze strony najemniczej Grupy Wagnera spada, ale Białoruś będzie próbowała zwiększyć presję migracyjną na granicy z Łotwą - ocenił w czwartek Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze.
Sarts, komentując informacje o śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, stwierdził, że nie wpłynie to na wykorzystywanie presji migracyjnej na granicach, ponieważ "Wagner nie jest za to odpowiedzialny" - pisze portal LSM.
- Teraz jest także oczywiste, że Łukaszenka nie miał nic wspólnego z uregulowaniem sytuacji z Prigożynem - mówi doradca ukraińskiego prezydenta. Podolak dodał, że umowy z białoruskim dyktatorem są "fikcją", bo nie może dać żadnych gwaracji.
- W związku z tym Łukaszenka znajduje się obecnie w strefie ryzyka. Ponieważ Putin w stanie afektu zniszczy każdego, kto w jakiś sposób go nie lubi - ocenił Podolak w wywiadzie dla ukraińskiego kanału telewizyjnego Channel 24.
Węgry chcą przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża. Jeżeli UE nie podejmie takiej decyzji, węgierski rząd gotów wprowadzić zakaz na szczeblu krajowym.
Agencja przywołała raporty finansowe rosyjskiej spółki Philip Morris, zgodnie z którymi przychody firmy w pierwszym roku inwazji Rosji na Ukrainę wzrosły o 8 proc., do 140,3 mld rubli, a zysk netto do 48,2 mld rubli, czyli o 45 proc. więcej niż w 2021 roku.
Z kolei Japan Tobacco International (JTI), która – jak wyjaśniła NAZK - posiada niemal 35 proc. rynku tytoniowego w Rosji, oświadcza, że rosyjski rynek wygenerował około 2 mld dolarów, lub blisko 11 proc. skonsolidowanego dochodu koncernu w 2022 r.
Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) Ukrainy wpisała dwóch liderów rynku tytoniowego - Philip Morris International i Japan Tobacco International, na listę międzynarodowych sponsorów wojny.
"(…) Jedne z najbardziej znanych i największych firm tytoniowych na świecie kontynuują działalność w Rosji i napełniają budżet agresora" – wskazała NAZK w komunikacie, który opublikowano w czwartek na Telegramie.
Mnożą się spekulacje wokół przyczyn katastrofy samolotu Prigożyna. Pojawiła się nowa, dość zaskakująca wersja wydarzeń. Dotyczy broni, którą ponoć znaleziono na miejscu katastrofy.
Rozbicie samolotu Jewgienija Prigożyna było wynikiem zamachu, ale według wstępnych informacji nie dokonano go za pomocą rakiety ziemia-powietrze - poinformował w czwartek "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli władz USA. Wcześniej informacje o przekonaniu amerykańskich urzędników o strąceniu samolotu takim pociskiem podawał Reuters.
Jak przekazała gazeta, według amerykańskich oficjeli, z którymi rozmawiała, wstępne informacje wywiadowcze wskazują na to, że katastrofa Embraera w obwodzie twerskim była wynikiem planu zabicia szefa Grupy Wagnera, lecz nie zestrzelenia samolotu rakietą obrony powietrznej. Zamiast tego dane mają wskazywać na wybuch bomby na pokładzie "lub inny typ sabotażu". Urzędnicy mieli podkreślić, że są to wstępne i niekompletne jeszcze oceny wywiadu USA.
Prezydenci Polski i Ukrainy odbyli dziś kolejną z rozmów. " Zawsze miło jest porozmawiać z Andrzejem Dudą. Dziękujemy za ciepłe życzenia z okazji Święta Niepodległości" - napisał Zełęnski w mediach społecznościowych.
"W 1991 roku Polska natychmiast po referendum uznała naszą niepodległość. Była wtedy liderem i pozostaje nim teraz. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za całe wsparcie" - dodał ukraiński przywódca.
- Rosja jest zawsze otwarta na dyskusję, ale nie będziemy nikogo zapraszać do rozmów, gdy spotkamy się z ultimatum, szantażem lub groźbami - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.