PolskaKartka z kalendarza - 14 lutego, czwartek

Kartka z kalendarza - 14 lutego, czwartek


Dziś 14 lutego, 45. dzień roku. Słońce w znaku Wodnika wzeszło o godzinie 6.54, zajdzie o 16.47. Dzień będzie trwał 9 godzin i 53 minuty.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody i Walenty.

Mężczyzna o imieniu Cyryl jest miłośnikiem przyrody. Ma skłonności do wegetarianizmu. Ma uczuciową naturę, wrażliwą na wszelkie anomalie społeczne i zawodowe. Zbyt idealistyczne traktowanie życia prowadzi do wielu rozczarowań. Często popada w melancholię. Ma predyspozycje do rozkazywania innym. Nie przywiązuje wagi do przekonań religijnych.

Imię Walenty pochodzi z łaciny, od słowa "valens", które oznacza "mocny, potężny". Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym ojcem, a udane życie rodzinne jest dla niego ważniejsze od kariery zawodowej czy dużego majątku. Jest towarzyski, lubi przyjęcia, spotkania i zabawy. Ma uzdolnienia muzyczne i poczucie humoru.

Osoby urodzone 14 lutego są ambitne, niezwykle konsekwentne w działaniu oraz wszechstronnie uzdolnione. Dzięki intuicji oraz dużej energii życiowej osiągają znaczące sukcesy. Mimo twardego charakteru są w głębi duszy wrażliwe. Starają się jednak, nie okazywać tego.

14 lutego - Święto Zakochanych, obchodzone w dzień św. Walentego w XIV-wiecznej Anglii, skąd trafiło do Stanów Zjednoczonych.

Kalendarium historyczne:

  1. 1076 - na synodzie rzymskim papież Grzegorz VII obłożył klątwą cesarza Henryka IV i zwolnił jego poddanych z przysięgi złożonej "niegodnemu władcy".
  1. 1817 - Zmarł Andrzej Kopczyński, pedagog, ksiądz pijar. Należał do Komisji do Ksiąg Elementarnych. Napisał "Gramatykę języka polskiego...", pierwszy podręcznik, który ujmował w całość wszystkie zjawiska żywej polszczyzny. Praca Kopczyńskiego zamykała okres barokowej anarchii, lansując nowoczesny i zdyscyplinowany język literacki.
  1. 1819 - Urodził się Latham Sholes, amerykański wynalzaca nowoczesnej, klawiaturowej maszyny do pisania. Zmarł 17 lutego 1890 roku.
  1. 1831 - W bitwie pod Stoczkiem polska kawaleria pod dowództwem generała Józefa Dwernickiego odniosła zwycięstwo nad rosyjską dywizją dowodzoną przez Tadeusza Gejsmara.
  1. 1840 - Urodził się Claude Monet, malarz francuski, od jego obrazu zatytułowanego "Impresja - wschód słońca", powstała nazwa kierunku w sztuce - impresjonizmu. Monet stworzył m.in. serię obrazów "Katedra w Rouen", "Nenufary". Zmarł 6 grudnia 1926 roku.
  1. 1902 - W Metropolitan Opera wystawiono operę "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego.
  1. 1907 - Urodził się Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta i działacz kulturalny, inicjator powstania grupy literackiej "Kwadryga". Jego pieśń "Warszawskie dzieci" była jedną z najbardziej popularnych w czasie Powstania. Pisał dramaty, wiersze i powieści - "Notatnik warszawski", "Na Powiślu i na Woli", "Spartakus". Zmarł 27 listopada 1985 roku.
  1. 1919 - Zmarł Wiktor Gomulicki, poeta, dziennikarz, prozaik, badacz dziejów starej Warszawy. Pisał artykuły do "Kuriera Codziennego" i "Tygodnika Ilustrowanego". Jest autorem wielu znanych powieści, jak "Cudna mieszczka", "Wspomnienia niebieskiego mundurka". Imieniem Gomulickiego nazwano ulicę w śródmieściu Warszawy. Urodził się 17.10.1858 roku.
  1. 1929 - W Chicago zostało zastrzelonych 7 mężczyzn, w większości członków gangu Morana przez członków rywalizującej organizacji przestępczej, przebranych za policjantów. Wydarzenie to przeszło do kronik pod nazwą "masakry w dniu św. Walentego".
  1. 1942 - Przemianowanie Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, rozwiązaną 19 stycznia 1945 roku na mocy rozkazu naczelnego dowódcy gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka".
  1. 1946 - Pierwszy po drugiej wojnie światowej spis ludności w Polsce. Stan ludności - 23.929.757 osób.
  1. 1956 - Początek XX zjazdu KPZR, na którym opublikowano tajny referat Nikity Chruszczowa "O kulcie jednostki i jego następstwach".
  1. 1967 - W Meksyku 18 państw latynoamerykańskich podpisało tzw. Układ Tlatelcoco, pierwszy traktat ustanawiający strefę bazatomową na obszarze stale zamieszkałym. Państwa-strony układu zobowiązały się do używania materiałów i urządzeń nuklearnych wyłącznie do celów pokojowych. Porozumienie zabrania składowania, instalowania i posiadania broni jądrowej, nie zakazuje jednak tranzytu broni nuklearnej przez terytoria państw tworzących strefę.
  1. 1988 - Zmarł Frederick Leowe, amerykański kompozytor, autor m.in musicalu "My fair lady".
  1. 1989 - Ajatollah Chomeini wezwał wszystkich muzułmanów świata do zabicia irańskiego pisarza Salmana Rushdiego, autora książki "Szatańskie wersety", obrażającej - zdaniem Chomeiniego - islam. Dla zabójcy wyznaczono 2 miliony dolarów nagrody.
  1. 1993 - Utworzono Euroregion Karpaty. Dokument podpisali w Debreczynie ministrowie spraw zagranicznych Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy.
  1. 1993 - Pierwsze wybory prezydenckie na Litwie. Na prezydenta wybrano Algirdasa Brazauskasa.
  1. 1995 - w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej złożono urnę z prochami Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski.
kartkazkalendarza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)