Trwa ładowanie...
d4fq501

Karol Nawrocki nowym dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podjął decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Pełniącym obowiązki dyrektora nowej placówki został historyk dr Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor pionu edukacji gdańskiego oddziału IPN.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki (PAP)
d4fq501

Gliński powiedział, że placówce został nadany nowy statut, "w ramach którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej". Wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r.

Minister zapewnił, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów "będą pracownikami nowej instytucji" i nastąpi "płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki".

W środę Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Tego samego dnia MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek.

d4fq501

Kim jest nowy dyrektor?

Nawrocki jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2007-2008 uczestniczył w programie INDEX Pamięci Polaków Zamordowanych i Represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. W 2013 r. na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy pt. "Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989" uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

W 2015 doprowadził do nazwania jednej z głównych ulic terenów byłej Stoczni Gdańskiej imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, był też członkiem Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny "Inki", który został odsłonięty w Gdańsku 30 sierpnia tegoż roku.

W 2015 r. został odznaczony medalem "Zasłużony dla miasta Elbląga" oraz honorową odznaką Federacji Młodzieży Walczącej. Za postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o "Żołnierzach Wyklętych" odznaczony przez Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego Pierścieniem "Inki" (luty 2016 r.), w sierpniu 2016 r. medalem "Zło dobrem zwyciężaj", a w grudniu 2016 r. - "Pamiętaj Polsko o Tych Synach Swoich" Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Nawrocki jest autorem kilku publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Źródło: WP, PAP, gdanskstrefa.com

d4fq501

Podziel się opinią

Share

d4fq501

d4fq501
Więcej tematów