PolskaKandydaci PiS Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk wybrani do KRRiT

Kandydaci PiS Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk wybrani do KRRiT

Kandydaci PiS Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk wybrani do KRRiT
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Agencja Gazeta Fot. Sławomir Kamiński
22.07.2016 13:55, aktualizacja: 22.07.2016 14:29

• Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk zostali wybrani przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
• To kandydaci zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość
• Śledzińska-Katarasińska: de facto o wyborze z reguły na tej sali decyduje arytmetyka, a nie merytoryczne wartości

Zgłoszeni przez klub PiS Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk zostali wybrani przez Sejm do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kołodziejskiego poparło 238 posłów, przeciw było 189, a wstrzymało się trzech. Za wyborem Więcławskiej-Sauk głosowało 237 parlamentarzystów, przeciw - 196, a wstrzymało się dwóch.

Oprócz kandydatur Kołodziejskiego i Więcławskiej-Sauk sejmowa komisja kultury rekomendowała także wskazanego przez PO Jędrzeja Skrzypczaka. Ostatecznie jednak Sejm nie wybrał go do KRRiT. Za jego kandydaturą głosowało 168 parlamentarzystów, przeciw - 263, a wstrzymało się dwóch posłów.

Sejm nie poparł też kandydatur Artura Andrysiaka i Macieja Siembiedy (zgłoszonych przez PSL i Nowoczesną)
, a także rekomendowanej przez PO Jolanty Wiśniewskiej.

Tuż przed głosowaniem kandydatur, wiceszefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska wskazywała, że "mimo prób" (związanych z powołaniem Rady Mediów Narodowych), kompetencje KRRiT zostały tylko minimalnie uszczuplone. Nadal - jak mówiła - będzie to organ o wielkim znaczeniu i odpowiedzialności. Zwróciła uwagę, że po raz pierwszy w komisji kultury nie zadawano pytań kandydatom do KRRiT. - De facto o wyborze z reguły na tej sali (posiedzeń Sejmu - przyp. red.) decyduje arytmetyka, a nie merytoryczne wartości - oceniła Śledzińska-Katarasińska.

Witold Kołodziejski od 2015 r. jest wiceministrem cyfryzacji. W latach 2006-2010 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, a w październiku 2007 r. został jej przewodniczącym.

Elżbieta Więcławska-Sauk od 1974 r. pracowała jako dziennikarka TVP Łódź, ale po wprowadzeniu stanu wojennego została zwolniona z pracy. Powróciła do oddziału łódzkiego Telewizji w latach 90. Była posłanką na Sejm IV kadencji i senatorem VI kadencji z ramienia PiS.

Sejm wybiera dwóch członków KRRiT. Senat jednego, a dwóch pozostałych wskazuje prezydent. W piątek Senat wybrał do KRRiT dziennikarkę i publicystkę Teresę Bochwic. Jej kandydaturę zgłosiło PiS. Bochwic uzyskała większe poparcie niż kandydat PO, b. prezes zarządu TVP Janusz Daszczyński.

Kadencja pięciu obecnych członków Krajowej Rady - dwóch wybranych przez prezydenta (Jan Dworak i Krzysztof Luft), dwóch wybranych przez Sejm (Witold Graboś i Sławomir Rogowski)
oraz jednego wybranego przez Senat (Stefan Pastuszka) kończy się 3 sierpnia 2016 r.

Sejm odrzucił pod koniec czerwca sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 r. W piątek sprawozdaniem zajmie się Senat. Jeśli również senatorowie je odrzucą, kadencja członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent.

Zgodnie z konstytucją, KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także