Trwa ładowanie...

Kampania wyborcza Andrzeja Dudy. Byli właściciele Solvere pomagają prezydentowi

Jak ustaliła Wirtualna Polska, byli właściciele firmy Solvere Anna Plakwicz i Piotr Matczuk pracują przy kampanii wyborczej Andrzeja Dudy. Zgodę na ich zaangażowanie wydał osobiście prezes PiS Jarosław Kaczyński. Plakwicz, by zaangażować się w kampanię, zrezygnowała z dyrektorskiej posady w MON.

Share
Kampania wyborcza Andrzeja Dudy. Byli właściciele Solvere pomagają prezydentowiŹródło: PAP
d4fl740

Biuro Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. To tutaj mieści się centrum dowodzenia kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy. To tutaj w ostatnich dniach widziano dwukrotnie Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Na początku tego tygodnia towarzyszył im jeszcze mężczyzna, który również pracuje przy kampanii.

- Plakwicz i Matczuk pracują przy przekazach, koncepcjach i strategii. Tak jak w poprzednich kampaniach rzucają pomysły, które są akceptowane bądź odrzucane przez kierownictwo. Mają dużą swobodę w sztabie - mówi nam osoba z otoczenia sztabu wyborczego prezydenta.

Nasz drugi informator: - Z tą kreacją pomysłów przez nich jest różnie. Nie mieliśmy w kampanii żadnego spotu podsumowującego 5-letnią pracę prezydenta, jakiegoś eventu, spotkania – mówi nam nasz drugi rozmówca.

d4fl740

Przy wcześniejszych kampaniach, byli właściciele firmy Solvere wraz z Michałem Lorencem jr. (synem znanego kompozytora – Michała Lorenca) przygotowywali konwencje programowe, ich oprawę, muzykę, zajmowali się organizacją i kwestiami technicznymi. W obecnych warunkach – w okresie pandemii – kandydaci na prezydenta musieli zrezygnować z konwencji. W najbliższych dniach będzie możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób i to sztabowcy Andrzeja Dudy będą chcieli wykorzystać.

Jak ujawniła WP, cała trójka stała za konwencją głowy państwa z 15 lutego. Koszt imprezy sięgnął ok. miliona złotych. A nawet grubo ten milion przekroczył. Dla porównania: koszt całej, kilkumiesięcznej kampanii Władysława Kosiniaka-Kamysza nie przekroczy 2 mln zł.

Na imprezie prezydenta w lutym pojawiło się prawie 5 tys. osób – trzeba było wynająć halę obok, żeby wszystkich pomieścić. Oprawa konwencji na wszystkich zrobiła wrażenie.

Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/rafal-trzaskowski-6030162878858369c">Trzaskowski</a> zyskuje, Duda traci. Jest reakcja z PiS

Przez ostatnie miesiące Anna Plakwicz była dyrektorem Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, podległym pod Ministerstwo Obrony Narodowej. Ale już nie jest. - Uprzejmie informujemy, że p. Anna Plakwicz nie jest zatrudniona w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej – 31 stycznia br. jej stosunek pracy na stanowisku dyrektora WCEO uległ rozwiązaniu. Od 5 lutego br. obowiązki dyrektora pełni płk Anna Kania – informuje Wirtualną Polskę wydział prasowy MON. Pytany o powody odejścia resort milczy. Nieoficjalnie, po kampanii Plakwicz ma znaleźć zatrudnienie w jednym z państwowych banków. Z kolei, jak wynika z rejestru Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej Piotr Matczuk założył pod koniec ubiegłego roku jednoosobową firmę, która zajmuje się m.in. doradztwem.

d4fl740

Kim są Plakwicz i Matczuk? To byli pracownicy biura prasowego PiS, byli dyrektorzy w KPRM i wieloletni członkowie sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Oboje przez długi czas byli bliskimi współpracownikami Beaty Szydło. M.in. pracowali dla przyszłej szefowej rządu w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku.

Jak donosiły media, Matczuk i Plakwicz po odejściu z KPRM przygotowywali na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy". Formalnie robiła to spółka Solvere, której Plakwicz i Matczuk byli właścicielami. Na kampanii mieli zarobić ponad milion złotych.

O sprawie zrobiło się głośno, bowiem istniało podejrzenie, że oboje złamali ustawę antykorupcyjną. Właśnie wtedy ich drogi z Beatą Szydło się rozeszły. Spółka Solvere była zakładana jeszcze podczas ich pracy w KPRM. O ich dodatkowej pracy miała nie wiedzieć ówczesna szefowa rządu. W konsekwencji zawiadomiono CBA i prokuraturę, ale śledczy umorzyli postępowanie.

Kampania wyborcza. Afera z Solvere nie zaszkodziła

W 2019 roku znowu zaczęli pojawiać się w biurze Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przygotowywali konwencję PiS w podwarszawskich Szeligach. Hasło "Polska sercem Europy” to zasługa ich i pozostałych sztabowców. Współtworzyli scenariusz wystąpień poszczególnych najważniejszych polityków PiS, pracowali przy oprawie konwencji, dobierali kolorystykę wnętrz.

d4fl740

Oboje pracowali również w sztabie wyborczym partii przed jesiennymi wyborami do Sejmu. Wtedy też mieli zaliczyć wpadkę. - Przez ostatnie kilka tygodni przekonywali prezesa Kaczyńskiego, że PiS wygra w cuglach i uzyska ok. 50 proc. w wyborach. Tak miało wynikać z sondaży, które były zlecane wewnątrz partii. Przez długi czas upajano się tymi wynikami – mówił nam nasz informator znający kulisy pracy sztabu wyborczego PiS. Jak wiadomo, partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 43,59 proc.

Zapytaliśmy Annę Plakwicz o udział i zaangażowanie w kampanię wyborczą Andrzeja Dudy i okoliczności odejścia z MON – ale nie odpisała na nasze pytania.
Z Piotrem Matczukiem nie udało nam się skontaktować. Przy okazji wcześniejszego materiału o ich zaangażowaniu w kampanię Plakwicz przekazała nam, że informacje, które ujawnialiśmy wcześniej przy okazji kampanii wyborczych i które opisujemy obecnie, "to spin przeciwko niej i Piotrowi Matczukowi". "Są pisane ewidentnie na czyjąś polityczną potrzebę" – napisała nam Anna Plakwicz.

Według ostatnich sondaży, prezydent Andrzej Duda nie wygrywa w pierwszej turze i do wyłonienia głowy państwa będzie potrzebna dogrywka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4fl740

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fl740
d4fl740
Więcej tematów