Trwa ładowanie...

Julia Przyłębska nie stawi się w Sejmie. Powodem ataki na TK i sędziów

Prezes TK miała pojawić się na wspólnym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości oraz Ustawodawczej. Julia Przyłębska miała przedstawić "Informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa w 2019 r.", ale zadeklarowała, że nie pojawi się w Sejmie.
Share
Julia Przyłębska kolejny raz ignoruje posiedzenie parlamentarnej komisji
Julia Przyłębska kolejny raz ignoruje posiedzenie parlamentarnej komisjiŹródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI
d1e97iv

Na 15 marca na godz. 18 zaplanowano wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Prezes TK miała na niej przestawić "Informacje o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2019 roku". Dokument wpłynął do Sejmu w grudniu 2020 r. Sprawozdanie miało zostać przedstawione na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu izby niższej.

Prezes TK nie będzie na posiedzeniu sejmowej komisji. Chce chronić Trybunał

Reporter RFM FM Patryk Michalski podaje, że gabinet Julii Przyłębskiej poinformował, że prezes TK nie stawi się na posiedzeniu. Jak czytamy we fragmencie pisma, szefowa Trybunału Konstytucyjnego podtrzymuje stanowisko z poprzedniego roku, które mówi o "konieczności ochrony TK przed podważaniem jego konstytucyjnej pozycji, również przez części posłów i senatorów".

d1e97iv

Przyłębska wspomina również o negatywnych doświadczeniach z ostatnich lat. Według prezes TK "rzeczowa i merytoryczna miała być zastępowana bezprecedensowymi atakami na Trybunał Konstytucyjny i sędziów TK". Dodatkowo styl debaty miał "niejednokrotnie naruszać nie tylko rudymenty prawa, ale też kanon kultury rozmowy".

Julia Przyłębska kolejny raz ignoruje posiedzenie parlamentarnej komisji

To nie jest pierwszy raz, kiedy Przyłębska nie pojawia się na posiedzeniu komisji sejmowych. Podobnie było w lutym 2020 r. Poseł KO Michał Szczerba mówił wówczas, że "to sytuacja bez precedensu, która jest wyrazem całkowitego ignorowania Sejmu". Prezes TK uważała jednak, że wystarczające jest przedłożenie pisemne. Przyłębska nie pojawiła się też wtedy w Senacie.

d1e97iv

Wojciech Maksymowicz odejdzie z klubu PiS? Wymijająca odpowiedź

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e97iv

Podziel się opinią

Share
d1e97iv
d1e97iv
Więcej tematów