Trwa ładowanie...

Joachim Brudziński narzeka na Amnesty i narodowców. "Atakują nas"

Szef MSWiA i wiceprezes PiS zareagował na sugestie, że Straż Graniczna łamie polskie i międzynarodowe procedury. Według organizacji samorządowych od kilkunastu miesięcy na przejściu granicznym w Terespolu tysiącom uchodźców odmawia się wjazdu do Polski.

Share
Joachim Brudziński narzeka na Amnesty i narodowców. "Atakują nas"
Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
dtca7cy

Joachim Brudziński odpisał na Twitterze, że zgoła odwrotne zarzuty formułują wobec polskich władz środowiska narodowe. "Atakują MSWiA i Straż Graniczną, że potajemnie wpuszczamy miliony imigrantów i uchodźców z dawnych republik radzieckich" - napisał szef resortu spraw wewnętrznych. "Amnesty International Polska atakuje nas, że ich nie wpuszczamy, a my kierując się bezpieczeństwem Państwa robimy tylko to, co robić powinniśmy" - stwierdził Brudziński.

To odpowiedź szefa MSWiA na alarmujący wpis Amnesty. Organizacja zwraca uwagę, że uchodźcom zawracanym z polskiej granicy grozi niebezpieczeństwo. "Razem z innymi organizacjami pozarządowymi wzywamy Straż Graniczną, aby postępowała zgodnie z polskimi i międzynarodowymi procedurami" - czytamy we wpisie Amnesty na Twitterze, w którym oznaczony został Brudziński, jak i MSZ.

Rząd między młotem i kowadłem

Organizacje pozarządowe odwołują się do losu poszczególnych osób, które szukają w Polsce azylu. Głośno było o sprawie syryjskiej rodziny, która przy pomocy prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zwrócilła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z prośbą o wydanie tzw. zarządzenia tymczasowego. Uniemożliwiała im to straż graniczna odsyłając ich na Białoruś. Sytujczycy od 20 lipca 2017 próbują złożyć wniosek o przyznanie im ochrony międzynarodowej w Polsce.

dtca7cy

Pod koniec ubiegłego roku w podobnej sprawie sąd uchylił decyzję Straży Granicznej w sprawie uciekinierów z Czeczenii, których reprezentowała Emilia Barabasz. - Ten wyrok pokazuje, że na granicy dzieje się bezprawie - oceniałą w rozmowie z Wirtualną Polską.

Zobacz też: Zobacz jak żyją czeczeńscy uchodźcy w Brześciu

Z drugiej strony list do Brudzińskiego i Mateusza Morawieckiego w tej sprawie wysłała Krystyna Pawłowicz. "Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że nie będziemy przyjmować migrantów ani tzw. uchodźców" - przypomina na wstępie poslanka. Podkreślała, że wyborcy są poirytowani brakiem informacji rządu w tej sprawie i "sami muszą ustalać lub domyślać się prawdy". "Panie premierze, problem jest naprawdę poważny (...) w razie niejasnych, nieujawnianych publicznie ustępstw, po prostu przegramy wybory" - niepokoi się Pawłowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dtca7cy

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtca7cy
dtca7cy
Więcej tematów