Trwa ładowanie...

Straż Graniczna w Terespolu znów nie wpuszcza uchodźców. "To łamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka"

Trójka Syryjczyków chce starać się o azyl w Polsce. Służby graniczne w Terespolu nie chcą ich jednak wpuścić do Polski. Odsyłają ich na Białoruś, skąd grozi im deportacja do Syrii lub Czeczenii, łamiąc decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Share
Straż Graniczna w Terespolu znów nie wpuszcza uchodźców. "To łamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka"
Źródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d4ailfh

O sprawie młodego syryjskiego małzeństwa oraz brata męża - informuje portal oko.press. Od 20 lipca 2017 próbują oni złożyć wniosek o przyznanie im ochrony międzynarodowej w Polsce. Uniemożliwiała im to straż graniczna odsyłając ich na Białoruś.

Jak informuje oko.press Syryjczycy, przy pomocy prawników z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zwrócili się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z prośbą o wydanie tzw. zarządzenia tymczasowego. Obowiązywałoby ono do czasu ogłoszenia wyroku przez ETPC w ich sprawie.

Trybunał przychylił się do ich wniosku i zakazał odesłania Syryjczyków na Białoruś, gdzie groziłaby im deportacja, ich studenckie wizy umożliwiające im pobyt na Białorusi utraciły bowiem ważność. Jednak, wbrew decyzji Trybunału, Syryjczycy nie zostali dopuszczeni do procedury złożenia wniosku o ochronę międzynarodową i znów - już po raz trzeci - zostali odesłani na Białoruś.

Prawnicy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zaskarżyli więc polski rząd do ETPC, oskarżając władzę o naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Polska ma czas do 20 października 2017, żeby złożyć wyjaśnienia na piśmie.

Źródło: oko.press

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4ailfh

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ailfh
d4ailfh
Więcej tematów