Trwa ładowanie...
d1aok0z

Jezuici będą płacić odszkodowania ofiarom pedofilii

Zakon jezuitów w Niemczech chce zaproponować odszkodowania dla ofiar molestowania seksualnego - poinformował prowincjał zakonu Stefan Kiechle w wywiadzie dla czwartkowego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

d1aok0z
d1aok0z

Według prowincjała nie zapadła jeszcze decyzja o wysokości odszkodowania, ale - jak powiedział - będzie to "czterocyfrowa kwota". Rozważa się jednorazowe wypłaty po 5 tys. euro na osobę. Niezależna komisja miałaby stwierdzić, kto ma prawo do odszkodowania.

Inicjatywa jezuitów jest niezależna od działań Niemieckiej Konferencji Biskupów, która także pracuje nad rozliczeniem skandalu wokół przypadków molestowania dzieci w szkołach i instytucjach podległych Kościołowi katolickiemu w Niemczech.

- Nie chcemy działać z pominięciem episkopatu i na pewno nie przeciw biskupom - zapewnił Kiechle. "Ale widzimy, że musimy dać znak, iż chodzi nam w pierwszej kolejności o dobro ofiar".

W najbliższą sobotę prowincjał zakonu jezuitów ma spotkać się w Berlinie z przedstawicielami ofiar molestowania seksualnego ze strony duchownych.

d1aok0z

Skandal związany z nadużyciami wobec dzieci w szkołach i instytucjach Kościoła katolickiego w Niemczech wybuchł pod koniec stycznia tego roku. Ujawniono wówczas, że w latach 70. i 80. dochodziło do molestowania w jezuickim gimnazjum im. Piotra Kanizego w Berlinie.

W następnych miesiącach zgłosiło się kilkaset ofiar nadużyć - przemocy i molestowania seksualnego - w szkołach katolickich w Niemczech, w tym w szkole przy klasztorze benedyktynów w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie.

Liczba ofiar molestowania, poszkodowanych przez członków Zakonu Jezuickiego sięga 200 osób.

d1aok0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aok0z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj