Trwa ładowanie...

Jest nowy raport MZ. Znów bardzo dużo zakażeń

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane epidemiczne. Z raportu wynika, że w ciągu ostatniej przybyło blisko 54,5 tysiąca nowych zakażeń. Zmarło ponad 300 osób. Jak wskazał minister zdrowia, jednocześnie jest to "poważny sygnał" - ponieważ, jak stwierdził, po raz pierwszy w V fali mamy do czynienia z liczbą zakażeń mniejszą niż ubiegłotygodniowa.

Koronawirus w Polsce. Nowy raport MZ/ Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Polsce. Nowy raport MZ/ Zdjęcie ilustracyjne Źródło: PAP, fot: Jacek Domiński
dzzkcz2

"Mamy 54 477 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby zmarło 307 osób. "Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 238 osób" - czytamy w komunikacie.

Zakażenia dotyczą województw: 

 • śląskiego (8362)
 • mazowieckiego (7858)
 • wielkopolskiego (5154)
 • dolnośląskiego (4537)
 • łódzkiego (3902)
 • małopolskiego (3821)
 • pomorskiego (3722)
 • kujawsko-pomorskiego (3123)
 • lubelskiego (2735)
 • zachodniopomorskiego (2060)
 • podkarpackiego (1913)
 • warmińsko-mazurskiego (1897)
 • opolskiego (1522)
 • podlaskiego (1274)
 • świętokrzyskiego (1206)
 • lubuskiego (1142).

"249 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - napisano w raporcie MZ.

dzzkcz2

"Liczba zakażonych koronawirusem 5 035 796 / 106 060 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformował resort zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach

W czwartek dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest łącznie 30 821 tzw. łóżek covidowych, z których 16 811 jest zajętych. Z 2712 respiratorów korzysta obecnie 1069 osób.

602 336 osób obecnie objętych jest kwarantanną. Od początku pandemii wyzdrowiało 4 099 013 chorych.

dzzkcz2

Pierwszy raz w v fali mnie zakażeń, niż tydzień temu. "To poważny sygnał"

Jakiś czas później głos na temat najnowszego raportu zabrał na Twitterze sam minister zdrowia, Adam Niedzielski. Jak stwierdził, w czwartek mamy do czynienia z liczbą zakażeń "raz pierwszy w V fali mniejszą od zeszłotygodniowej".

"Dzieje się to przy malejących od 5 dni zleceniach na badania wystawianych przez POZ i dużej liczbie ale hamującej dynamice testów. Jest to poważny sygnał możliwego wejścia w punkt przesilenia" - napisał szef resortu zdrowia.

Rekordowa liczba zakażeń od początku pandemii w Polsce

Dla porównania: w środę mieliśmy do czynienia z 56 051 przypadkami nowych zakażeń. Tego dnia z powodu COVID-19 zmarło 318 osób.

Zobacz też: Nie zatrzymamy fali Omikrona? "Zmienia się populacja i zmienia się wirus"

Z kolei tydzień temu w czwartek odnotowano najwyższą dobową liczbę zachorowań na COVID-19 od samego początku pandemii - bilans z 27 stycznia br. wykazał 57 659 nowych zakażeń i 262 zgony. Tydzień temu odnotowano również rekordową liczbę osób objętych kwarantanną, która przekroczyła milion w całym kraju.

dzzkcz2

osóbAndrzej Duda o Omikronie. Wirusolog komentuje słowa prezydenta

Przypomnijmy, że we wtorek z kolei prezydent Andrzej Duda stwierdził, że "COVID-19 powoli zaczyna się przeradzać w miarę normalną grypę".

- Liczba zachorowań się zwiększa, ale na szczęście nie zwiększa się liczba osób przebywających w szpitalu, więc wszystko wskazuje na to, że ta nowa odmiana koronawirusa, chociaż jest bardziej zaraźliwa, to jest łagodniejsza - mówił prezydent a posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.

Jego słowa skomentował później w rozmowie z Wirtualną Polską profesor Krzysztof Pyrć. COVID-19 nie może przekształcić się w grypę, bo z grypą nie ma kompletnie nic wspólnego. To jest zupełnie inny wirus i kompletnie inna choroba - powiedział wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- COVID-19 nie może przekształcić się w grypę, bo z grypą nie ma kompletnie nic wspólnego. To jest zupełnie inny wirus i kompletnie inna choroba - dodawał. - Osobiście uważam, że ogłaszanie zwycięstwa na tym etapie może być nieco przedwczesne. Nowy wariant Omikron faktycznie trochę rzadziej prowadzi do hospitalizacji, ale "trochę rzadziej" nie oznacza "rzadko" - wyjaśnił specjalista.

dzzkcz2

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dzzkcz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzzkcz2
Więcej tematów