Trwa ładowanie...
d6zky2q

Jest decyzja WSA ws. postanowienia prezesa UODO. Chodzi o listy poparcia do KRS

Już nic nie stoi na przeszkodzie, by Kancelaria Sejmu upubliczniła listy poparcia dla sędziów, którzy weszli w skład tzw. nowej KRS. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił postanowienie prezesa UODO, który zakazał ich ujawniania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WSA w Warszawie wydał wyrok ws. list poparcia do KRS
WSA w Warszawie wydał wyrok ws. list poparcia do KRS (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
d6zky2q

Przypomnijmy, że listy te zawierają nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów na członków-sędziów KRS. W czerwcu NSA w prawomocnym wyroku nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list, ale urzędnicy dotąd nie wykonali wiążącego dla nich orzeczenia.

Zobacz także: Krajowa Rada Sądownicza składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o uchwałę SN

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jan Nowak wszczął w lipcu dwa postępowania, które mają wykazać, czy ujawnienie danych osobowych sędziów jest zgodne z prawem. Do czasu ich zakończenia zabronił Kancelarii Sejmu ujawniania nazwisk.

d6zky2q

Co ciekawe, prezes UODO wkrótce swoje postępowania zawiesił. Powód? Posłowie PiS złożyli w podobnej sprawie wniosek do TK. Orzeczenie TK w tej sprawie nie zapadło.

Zobacz także: Sejm nie ujawni list poparcia kandydatów do KRS. Weto UODO

Tymczasem to właśnie na postanowienie prezesa UODO powołała się szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, odmawiając ujawnienia list sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi.

Zobacz także: Burza wokół list poparcia kandydatów do KRS. "Składamy doniesienie do prokuratury"

d6zky2q

Decyzję prezesa UODO zaskarżył w WSA w Warszawie rzecznik praw obywatelskich. Zdaniem Adama Bodnara prezes w precedensowy sposób przyznał sobie prawo do kontrolowania prawomocnych orzeczeń sądu. Uznał, że zakazanie Kancelarii Sejmu publikacji list było rażącym naruszeniem prawa. "Oznacza bowiem, że prezes UODO może doprowadzać do niewykonania prawomocnego wyroku NSA, co prowadzi do podważenia fundamentów państwa prawa” - uzasadnił Bodnar.

W piątek WSA zajął się rozpatrzeniem skargi i uchylił zaskarżone postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Orzeczenie w tej sprawie nie jest prawomocne. Przysługuje na nie skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

d6zky2q

Podziel się opinią

Share
d6zky2q
d6zky2q