Trwa ładowanie...
dsj1yaz

Krajowa Rada Sądownicza składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o uchwałę SN

Krajowa Rada Sądownictwa złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. - Złożyliśmy też wniosek o zabezpieczenie nieskuteczności tej uchwały do czasu podjęcia rozstrzygnięcia sprawy przez TK - stwierdził zastępca rzecznika prasowego KRS Jarosław Dudzicz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Jarosław Dudzicz poinformował, że KRS składa wniosek do TK ws. uchwały SN
Sędzia Jarosław Dudzicz poinformował, że KRS składa wniosek do TK ws. uchwały SN (East News, Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER)
dsj1yaz

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w piątek stanowisko dotyczące czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Zdaniem jej członków sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że złożono go z urzędu lub zawieszono - czytamy w stanowisku. To właśnie status sędziów powołanych na wniosek tzw. nowej KRS był przedmiotem czwartkowej uchwały.

"Krajowa Rada Sądownictwa jako organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów ma obowiązek wesprzeć sędziów, których pozycja została zagrożona w sposób przekraczający kompetencje przyznane centralnym organom Państwa na mocy Konstytucji RP" - stwierdzono w stanowisku.

Zobacz także: Ekspert o uchwale Sądu Najwyższego. "Obywatele mają dodatkowy argument"

dsj1yaz

Członkowie Rady podkreślają, że - na mocy konstytucji - sędziowie od momentu powołania ich przez prezydenta RP są nieusuwalni, co - według członków KRS - ma też wynikać jednoznacznie z wyroku TSUE z ubiegłego roku.

Sąd Najwyższy i nowa uchwała. KRS zabiera głos

"Jakiekolwiek działania zmierzające do pozbawienia Prezydenta RP wskazanej prerogatywy są działaniami wprost łamiącymi zasadę niezawisłości sędziego. Nawet akt rangi ustawy nie może złamać tej konstytucyjnie przyznanej sędziemu gwarancji. Tym bardziej nie może to zostać dokonane mocą wyroku, a nawet uchwały sądu" - stwierdza w stanowisku KRS.

Zobacz też: Skandaliczne słowa wiceministra o sędziach Sądu Najwyższego. Marcin Horała dolał oliwy do ognia

KRS stwierdza, że "jedynym wyjątkiem jest złożenie sędziego z urzędu lub zawieszenie w urzędowaniu na mocy orzeczenia sądu dyscyplinarnego, w sprawie indywidualnej, w odniesieniu do osoby konkretnego sędziego, co przewidział wyraźnie ustawodawca".

dsj1yaz

"W związku z tym sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu go w urzędowaniu nie ma uprawnienia do powstrzymania się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych" - czytamy w stanowisku.

Za przyjęciem stanowiska opowiedziało się 14 członków KRS przy jednym głosie przeciwnym.

Sędzia KRS Jarosław Dudzicz: Sędziowie mają normalnie orzekać

- Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów pozwalających uznać, że sędzia powołany przez prezydenta na wniosek obecnej KRS jest sędzią nieuprawnionym - stwierdził na konferencji prasowej członek KRS, zastępca rzecznika prasowego Rady, sędzia Jarosław Dudzicz. Dodał, że wnioskowi towarzyszy także wniosek o zabezpieczenie, czyli o zawieszenie wykonywania uchwały do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał.

dsj1yaz

Przypomnijmy, że jest to już kolejny wniosek do TK w sprawie czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zdecydował się złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów zastosowanych w uchwale SN.

Zobacz także: Trzy izby Sądu Najwyższego podjęły uchwałę ws. sędziów powołanych na wniosek nowej KRS

Pytany, co jego zdaniem powinni robić sędziowie, których dotyczy wczorajsza uchwała SN odparł: "powinni normalnie orzekać, ja bym tak zrobił". - Ta uchwała nie jest prawnie wiążąca dla sędziów sądów powszechnych, mogą ją stosować ze względu na autorytet Sądu Najwyższego, ale nie muszą - dodał.

- My nie negujemy uchwały Sądu Najwyższego - zapewnił wicerzecznik KRS. - Przyjmujemy do wiadomości, ale wnosimy do TK o zabezpieczenie, by uznać ją czasowo za bezskuteczną, do czasu wyjaśnienia przez TK sprawy - dodał.

dsj1yaz

Podziel się opinią

Share

dsj1yaz

dsj1yaz
Więcej tematów