Jest decyzja ws. afery wizowej. Poprawki PiS przepadły
Sejmowa Komisja Ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała poselski projekt uchwały dotyczący powołania komisji śledczej w sprawie afery wizowej. Przepadły poprawki zgłoszone przez PiS. W jednej z nich chciano badać "mechanizm rozpowszechniania w mediach nieprawdziwych informacji" na temat afery.
Podczas komisji pozytywnie zaopiniowano wszystkie poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. Posłowie pozytywnie zaopiniowali uwagę, zmieniającą zakres czasowy działań, które ma badać komisja śledcza. Będzie on obejmować okres od 12 listopada 2019 do 20 listopada 2023 roku.
Pozytywnie zaopiniowano też poprawkę, zgodnie z którą rozszerzono zbadanie i ocenę prawidłowości, legalności oraz celowości działań podejmowanych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców o Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej.
Kolejna przyjęta poprawka dotyczy art. 2 pkt 1 projektowanej uchwały i rozszerza o służby specjalne i policję katalog służb, których zbadanie i ocenę prawidłowości, legalności oraz celowości działań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie prowadzić komisja śledcza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brak zatrzymanych w aferze wizowej. "Rau człowiekiem bez honoru"
Następna przyjęta poprawka wprowadza zadanie komisji śledczej polegające na: "ustaleniu liczby oraz tożsamości osób, które nielegalnie przekroczyły granicę Rzeczypospolitej Polskiej lub wobec których zalegalizowano pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku nadużyć, zaniedbań i zaniechań organów administracji rządowej".
Poprawki PiS przepadły
Poseł Marek Ast (PiS) złożył poprawkę rozszerzającą zakres czasowy działań, które ma badać komisja śledcza, na okres od 16 listopada 2007 do 20 listopada 2023 roku. Chodziło o zajęcie się również okresem władzy koalicji PO-PSL, w szczególności kiedy ministrem spraw zagranicznych był Radosław Sikorski. Poprawka nie uzyskała jednak poparcia komisji.
Nie przyjęto też poprawki złożonej przez Asta, zgodnie z którą do zadań komisji śledczej dodane byłoby "zbadanie mechanizmu rozpowszechniania w mediach nieprawdziwych informacji na temat legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem działań, które mogły wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych, a także spowodować szkodę dla międzynarodowego wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej".
Obie poprawki zostały zgłoszone jako wniosek mniejszości.
Czytaj także: