Trwa ładowanie...

Jest decyzja prokuratury w sprawie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

Prokurator Okręgowy w Gliwicach złożył wniosek o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. To właśnie członkowie tego stowarzyszenia w maju ubiegłego roku hucznie obchodzili urodziny Adolfa Hitlera.

Share
Jest decyzja prokuratury w sprawie Stowarzyszenia Duma i NowoczesnośćŹródło: WP.PL
d4i6x64

Wniosek prokuratora to pokłosie reportażu "Polscy neonaziści" wyemitowanego w styczniu 2018 roku na antenie TVN24. Dziennikarzom "Superwizjera" udało się przeniknąć do grupy polskich neonazistów związanych ze stowarzyszeniem "Duma i Nowoczesność". Stowarzyszenie funkcjonuje całkowicie legalnie, a ze statusu organizacji wynika, że działa na rzecz obronności państwa.

Reporterzy zdobyli zaufanie członków organizacji, dzięki czemu zostali zaproszeni na kilka neonazistowskich imprez, między innymi na 128. rocznicę narodzin Adolfa Hitlera. Wszystko udokumentowali ukrytą kamerą.

d4i6x64

Śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność" wszczęto na polecenie Prokuratora Krajowego Zbigniewa Ziobry. Z ustaleń IAR wynika, że decyzję w tej sprawie Ziobro podjął bezpośrednio po emisji reportażu.

Na polecenie Ziobry nadzór nad śledztwem przejęła najwyższa rangą Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy zajęli się też analizą dowodów pod kątem delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Skierowany w poniedziałek do sądu wniosek o delegalizację stowarzyszenia - jak informuje tvn24.pl - złożono na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 roku Prawo o Stowarzyszeniach oraz ustawy z 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Podstawą wniesienia wniosku jest rażące naruszanie prawa przez Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność oraz brak warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem i statutem.

Prokurator chce, by połączono do wspólnego rozpoznaniajego wniosek z wnioskiem Starosty Wodzisławskiego z 16 lutego 2018 roku. Prokurator wniósł ponadto o wydanie tymczasowego zarządzenia o zawieszeniu w czynnościach zarządu Stowarzyszenia i wyznaczenie przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw Stowarzyszenia.

Źródło: tvn24.pl

d4i6x64
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6x64
d4i6x64
Więcej tematów