Trwa ładowanie...
d1bospi

Jest decyzja prokuratury w sprawie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

Prokurator Okręgowy w Gliwicach złożył wniosek o rozwiązanie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność z Wodzisławia Śląskiego. To właśnie członkowie tego stowarzyszenia w maju ubiegłego roku hucznie obchodzili urodziny Adolfa Hitlera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest decyzja prokuratury w sprawie Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność
(WP.PL)
d1bospi

Wniosek prokuratora to pokłosie reportażu "Polscy neonaziści" wyemitowanego w styczniu 2018 roku na antenie TVN24. Dziennikarzom "Superwizjera" udało się przeniknąć do grupy polskich neonazistów związanych ze stowarzyszeniem "Duma i Nowoczesność". Stowarzyszenie funkcjonuje całkowicie legalnie, a ze statusu organizacji wynika, że działa na rzecz obronności państwa.

Reporterzy zdobyli zaufanie członków organizacji, dzięki czemu zostali zaproszeni na kilka neonazistowskich imprez, między innymi na 128. rocznicę narodzin Adolfa Hitlera. Wszystko udokumentowali ukrytą kamerą.

d1bospi

Śledztwo ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego oraz posiadania przedmiotów o takiej symbolice przez organizację „Duma i Nowoczesność" wszczęto na polecenie Prokuratora Krajowego Zbigniewa Ziobry. Z ustaleń IAR wynika, że decyzję w tej sprawie Ziobro podjął bezpośrednio po emisji reportażu.

Na polecenie Ziobry nadzór nad śledztwem przejęła najwyższa rangą Prokuratura Krajowa. Prokuratorzy zajęli się też analizą dowodów pod kątem delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

Skierowany w poniedziałek do sądu wniosek o delegalizację stowarzyszenia - jak informuje tvn24.pl - złożono na podstawie przepisów ustawy z 7 kwietnia 1989 roku Prawo o Stowarzyszeniach oraz ustawy z 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym. Podstawą wniesienia wniosku jest rażące naruszanie prawa przez Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność oraz brak warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem i statutem.

d1bospi

Prokurator chce, by połączono do wspólnego rozpoznaniajego wniosek z wnioskiem Starosty Wodzisławskiego z 16 lutego 2018 roku. Prokurator wniósł ponadto o wydanie tymczasowego zarządzenia o zawieszeniu w czynnościach zarządu Stowarzyszenia i wyznaczenie przedstawiciela do prowadzenia bieżących spraw Stowarzyszenia.

Źródło: tvn24.pl

d1bospi

Podziel się opinią

Share

d1bospi

d1bospi
Więcej tematów