RELACJA ZAKOŃCZONA

Radość Ukraińców. Trafili w cel, rosyjskie śmigłowce poderwane [RELACJA NA ŻYWO]

Mieszkańcy mówią o głośnych eksplozjach. Rosyjski magazyn koło Mariupola wysadzony
Mieszkańcy mówią o głośnych eksplozjach. Rosyjski magazyn koło Mariupola wysadzony
Źródło zdjęć: © East News
Maciej SzeferWojciech Rodak

15.03.2023 | aktual.: 16.03.2023 18:49

Czwartek to 386. dzień rosyjskiej inwazji. W okolicach okupowanego Mariupola doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji za sprawą ukraińskiego ostrzału. "W mieście było słychać odgłosy podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad" - informowali lokalne władze mieszkańcy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy, że byliście z nami. Zapraszamy do kolejne relacji na żywo.

Ryder był pytany o to, czy USA oczekują od Rosji przeprosin lub rekompensaty za zniszczenie drona, rzecznik Pentagonu powiedział, że nic mu o tym nie wiadomo, a Stany Zjednoczone koncentrują się na dalszym wykonywaniu misji rozpoznawczych w regionie Morza Czarnego.


Ryder ocenił też, że opublikowany w czwartek przez jego resort film jasno pokazuje, że rosyjski Su-27 uderzył w drona i przeczy rosyjskim twierdzeniom na temat incydentu. Jednocześnie powiedział, że choć działania rosyjskich pilotów były niebezpieczne i nieprofesjonalne, to nie wie, czy zamierzali oni wejść w kontakt z MQ-9.


Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki strąconego amerykańskiego drona z Morza Czarnego, lecz jest bardzo mało prawdopodobne, by udało im się uzyskać cokolwiek cennego - poinformował w czwartek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Dodał, że nie wie, czy zniszczenie we wtorek drona przez rosyjskie myśliwce było celowe i czy jest to część "skoordynowanej kampanii".


- Mamy wskazania, że Rosja prawdopodobnie czyni wysiłki próbując wydobyć szczątki MQ-9, jednak oceniamy, że to bardzo mało prawdopodobne, by byli w stanie wydobyć cokolwiek użytecznego - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego.


Z danych urzędów celnych wynika, że chińskie firmy eksportowały do Rosji przez Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie karabiny, kamizelki kuloodporne i części dronów. Dostawy takie miały miejsce od czerwca do grudnia 2022 roku - informuje w czwartek brukselski portal Politico.


China North Industries Group, jedno z największych państwowych przedsiębiorstw zbrojeniowych w ChRL, wysłało w czerwcu 2022 roku rosyjskiej firmie Techkrim 1000 karabinów szturmowych CQ-A, wzorowanych na amerykańskich karabinach M16, ale opisanych jako "cywilna broń myśliwska".


Rosyjskie firmy otrzymały też 12 transportów części dronów i ponad 12 ton kamizelek kuloodpornych, wysłanych z Chin przez Turcję.


Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Helfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149 - poinformował w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.


"Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet HELLFIRE, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik. Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych" - napisał na Titterze Mariusz Błaszczak.


Wcześniej należąca do pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów.


AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

Jednostka ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Jest to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Niemczech i Włoszech.


Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej Camp Kościuszko.


Rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder poinformował w czwartek, że w marcu zostanie ustanowiony US Army Garrison Poland, jednostka wspierająca obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce. Jest to realizacja decyzji prezydenta Joe Bidena z 2022 roku. Będzie to ósma taka placówka w Europie.


Jak powiedział podczas konferencji prasowej Ryder, garnizon zostanie ustanowiony, by "spełnić wymagania misji, ulepszyć zdolności dowodzenia i kierowania i zarządzać wysuniętymi placówkami w Polsce".


Rosjanie zwiększają na Morzu Czarnym liczbę okrętów, które mogą przenosić pociski Kalibr. Ekspert wojskowy Ihor Romanenko uważa, że flota Putina próbuje utrudnić ukraińskie przygotowania do kontrofensywy. - Ich "okno możliwości" pozostanie otwarte najwyżej dwa miesiące, dlatego muszą je maksymalnie wykorzystać - stwierdził generał w rozmowie z Kanałem24.

Eksplozje w obowdzie chersońskim. Na razie brak szczegółowych informacji.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 pocisków rakietowych AGM-114R2 Hellfire za szacowaną kwotę 150 mln dolarów - poinformowała w czwartek Defense Security Cooperation Agency (DSCA), należąca do Pentagonu.


Jak podano w komunikacie DSCA, w skład pakietu, o który zawnioskowała Polska, wchodzi 800 pocisków Hellfire i cztery pociski szkoleniowe oraz wsparcie techniczne.


"Proponowana sprzedaż spełni cele polskiego wojska dotyczące modernizacji zdolności, jednocześnie zwiększając interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami" - napisano w oświadczeniu.


AGM-114R2 to jeden z nowszych wariantów naprowadzanych laserowo precyzyjnych przeciwpancernych pocisków Hellfire. Są one najczęściej używane przez śmigłowce AH-64 Apache i drony MQ-9 Reaper. Polska zamówiła oba te systemy.

Formuła pokoju, którą Zełenski przedstawił w listopadzie 2022 roku, zawiera m.in postulaty dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, żywnościowego i energetycznego, uwolnienia jeńców i deportowanych, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, a także wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk.


O rozmowie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Chin poinformował również w komunikacie MSZ w Pekinie. Według niego Kułeba przedstawił Qinowi obecną sytuację na Ukrainie, podziękował za chińską pomoc humanitarną i za przedstawienie stanowiska ChRL w sprawie „politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego”.

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że w rozmowie telefonicznej ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem poruszył temat integralności terytorialnej oraz podkreślił wagę formuły pokoju przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.


„Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej z radcą stanu i ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem dyskutowaliśmy o znaczeniu zasady integralności terytorialnej. Podkreśliłem wagę Formuły Pokoju Wołodymyra Zełenskiego dla zakończenia agresji i sprawiedliwego przywrócenia pokoju na Ukrainie” – napisał Kułeba na Twitterze.


USA nadal nie planują wysłania samolotów F-16 na Ukrainę, pomimo decyzji Polski o przekazaniu myśliwców.


Informuje o tym CNN, powołując się na oświadczenie koordynatora Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Johna Kirby'ego. 

Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. 


Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.


„Dzisiaj w ciągu dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali miasto z wyrzutni Uragan, używając pocisków kasetowych; rannych zostało sześciu cywilów, wśród nich obcokrajowiec, wolontariusz” – powiadomił Kyryłenko na Telegramie. 


W wyniku ostrzału, jak dodał gubernator, uszkodzonych jest co najmniej 19 budynków, szkoła i przedsiębiorstwo.

Kyryłenko zaznaczył, że Kostiantyniwka, leżąca ok. 30 km na południowy zachód od Bachmutu, jest stale ostrzeliwana przez wojska rosyjskie. 


- Widzieliście ten mocno odtrąbiony 12-punktowy plan. On wzywa do zawieszenia broni. I podczas gdy może to brzmieć całkowicie rozsądnie, w tej chwili zawieszenie broni właściwie usankcjonowałoby rosyjski podbój. W efekcie uznałoby to zyski Rosji w jej próbie podboju własnego sąsiada - powiedział Kirby.


Jak dodał, wstrzymanie walk pozwoliłoby też Rosji dodatkowo okopać się, odbudować i przygotować do nowych ataków.


Zawieszenie broni na Ukrainie tylko usankcjonowałoby rosyjski podbój ukraińskich ziem i pozwoliło na przygotowanie kolejnych ataków na Ukrainę - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował tak chińską propozycje 12-punktowego planu pokojowego w perspektywie możliwej rozmowy prezydentów Chin i Ukrainy.


Odnosząc się do rozmowy między szefami MSZ obu krajów i potencjalnej rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga i Wołodymyra Zełenskiego, Kirby stwierdził, że gdyby do niej doszło byłaby to "dobra rzecz", bo Chiny potrzebują usłyszeć ukraińską perspektywę. Dodał jednak, że ostrożnie podchodziłby do jakichkolwiek propozycji Chin dotyczących rozwiązania konfliktu.


Obraz
© GETTY

W mieście Tokmak na tymczasowo okupowanym Zaporożu Rosja przeprowadza przymusową paszportyzację, w przypadku odmowy grozi, że zabierze dzieci lokalnych mieszkańców do Rosji - podaje ukraiński sztab.

Obiecane przez Paryż na początku stycznia kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC, określane również jako lekkie czołgi, dotarły już na Ukrainę, a niektóre z nich są już na linii frontu - poinformował we francuskim parlamencie minister obrony Sebastien Lecornu. Nie podał liczby dostarczonych maszyn.


Przekazanie przez Francję Ukrainie wozów AMX-10 RC ogłosił na początku stycznia prezydent Emmanuel Macron. Lecornu informował 18 lutego, że dostawy miały się zacząć w kolejnym tygodniu.


Czas między zapowiedzią a realizacją dostaw był potrzebny na przeszkolenie ukraińskich załóg we francuskich ośrodkach wojskowych, a także sam transport maszyn - pisze w czwartek dziennik "Le Figaro".


"Analizujemy, jak możemy przeprowadzić ewentualną drugą turę dostaw" - powiedział w środę przed parlamentarną komisją obrony Lecornu. Dodał, że pojazdy są "dobrze przyjmowane" przez stronę ukraińską.

W czwartek rozpoczęły się kontrole w wytypowanych przedsiębiorstwach na terenie całego kraju, które prawdopodobnie dysponują kapitałem białoruskim, bądź rosyjskim - poinformował w czwartek główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.


Szef ITD Alvin Gajadhur przekazał podczas czwartkowej konferencji, że do pierwszego etapu kontroli wytypowano ponad 60 przedsiębiorstw, które siedziby mają w pięciu miastach: Białymstoku, Białej Podlaskiej, Częstochowie, Wrocławiu i Poznaniu.


- W tych skoordynowanych działaniach uczestniczą obok ITD inne służby i instytucje. To Krajowa Administracja Skarbowa, Straż Graniczna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Nadzór Budowlany - powiedział Alvin Gajadhur.


Podkreślił, że typowania kontrolowanych przedsiębiorstw przeprowadzono na podstawie analizy informacji zgromadzonych w dostępnych bazach. - Wytypowano firmy, które zlokalizowane są pod tymi samymi adresami, bo niestety tak się zdarza, że pod jednym adresem funkcjonuje kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt podmiotów i kontrole mają m.in. wykazać albo wykluczyć prowadzenie tzw. wirtualnej działalności transportowej - mówił szef ITD.

W ciągu dnia Lotnictwo Wojsk Obrony Narodowej przeprowadziło siedem uderzeń na rejony koncentracji personelu i sprzętu wojskowego okupantów - podał ukraiński sztab.