Trwa ładowanie...

Jarosław Kaczyński na Downing Street 10

Zakończyło się spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May, premier Wielkiej Brytanii. Rozmowa trwała prawie godzinę. - Rozmawialiśmy o przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii - zdradził prezes PiS po wyjściu z Downing Street 10. Dodał, że były to rozmowy szefów partii.

Share
Jarosław Kaczyński na Downing Street 10
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d1mpjxg

Prezes PiS stwierdził, że spotkanie to było "symptomem dobrych stosunków" między Polską a Wielką Brytanią.

Kaczyński pojawił się pod słynnymi czarnymi drzwiami na Downing Street dziesięć minut przed czasem, w towarzystwie m.in. wicemarszałka Senatu Adama Bielana i polskiego ambasadora w Londynie Arkadego Rzegockiego. Wcześniej do siedziby premier wszedł także brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott.

Ze względów bezpieczeństwa główne ulice w rządowej dzielnicy Westminster pozostają zamknięte po środowym zamachu terrorystycznym w pobliżu położonego zaledwie kilkaset metrów od Downing Street parlamentu. W związku z tym uczestnicy spotkania przyszli pieszo, a nie - jak zazwyczaj - przyjechali samochodem.

d1mpjxg

- Żałujemy decyzji o Brexicie, ale chcielibyśmy, by Wielka Brytania utrzymała bliskie stosunki z Unią Europejską - stwierdził Jarosław Kaczyński po spotkaniu z Polonią w Londynie.

- Szefowie partii, którzy są w jednej rodzinie partii europejskiej, w EKR, po prostu rozmawiają ze sobą - podkreślił, pytany, czy jego rozmowa z May nie podważa pozycji premier Beaty Szydło. - Pani premier jest premierem, szefem rządu, ja jestem szefem partii rządzącej. Po prostu to jest sytuacja, która prowadzi do tego, że czasem także szefowie partii rządzącej z innymi szefami partii rządzącej rozmawiają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - zaznaczył.

Towarzyszący prezesowi PiS wicemarszałek Senatu Adam Bielan dodał, że Kaczyński "złoży osobiście wyrazy współczucia i solidarności w tych trudnych dla wszystkich Brytyjczyków chwilach".

d1mpjxg

Jak podkreślił, w planach są także rozmowy na temat bezpieczeństwa i współpracy w ramach NATO, a także konsekwencji Brexitu dla blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. - To jest bardzo ważne, żeby w trakcie tych negocjacji utrzymać wszystkie przywileje, którymi Polacy się cieszą na Wyspach Brytyjskich - zaznaczył.

- W dzisiejszym świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, wykorzystuje się różne kanały dyplomatyczne. Bardzo ważną rolę odgrywa dyplomacja międzyparlamentarna, międzypartyjna i jeżeli Grzegorz Schetyna może spotykać się z Angelą Merkel, to Jarosław Kaczyński może również się spotykać z Theresą May - powiedział Bielan.

Prezes PiS i wicemarszałek Bielan planują powrót do Polski jeszcze w czwartek wieczorem.

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premier Wielkiej Brytanii Theresą May planowane było na środę, jednak nie odbyło się ze względu na atak terrorystyczny, który miał miejsce tego dnia w Londynie.

d1mpjxg

Podziel się opinią

Share
d1mpjxg
d1mpjxg
Więcej tematów