Trwa ładowanie...

Jarmark bożonarodzeniowy. Gdańsk, Kraków, Wrocław. Kiedy startuje?

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Jednym z nieodłącznych jego elementów są jarmarki. Te są organizowane nawet na kilka tygodni przed świętami. Pierwsze - w Katowicach oraz Poznaniu wystartowały już w piątek 17 listopada. Kiedy rozpocznie się jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie?

Jarmarki bożonarodzeniowe 2023 w Polsce. Kiedy i gdzie?Jarmarki bożonarodzeniowe 2023 w Polsce. Kiedy i gdzie?Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d3rki3r
d3rki3r

Jarmarki bożonarodzeniowe są organizowane w wielu europejskich miastach. Dużą popularnością cieszą się również w Polsce, każdego roku przyciągając tysiące osób. Jak długo będzie można je odwiedzać? Część będzie funkcjonować również po świętach Bożego Narodzenia.

Jarmarki bożonarodzeniowe 2023. Skąd pochodzi tradycja ich organizowania?

Świąteczne jarmarki są organizowane od czasów średniowiecza. Za najstarszy, uznawany jest ten, organizowany od 1294 roku w Wiedniu. Ówczesne jarmarki - podobnie do współczesnych - oferowały odwiedzającym możliwość zakupu ozdób oraz produktów niezbędnych w trakcie świąt. Początkowo miały one jednak formę jednodniową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie

Dopiero w późniejszym czasie urosły do wielodniowych wydarzeń. Zaczęły być również organizowane poza krajami niemieckojęzycznymi. Najstarszy jarmark świąteczny w Polsce jest organizowany w Krakowie, na płycie Rynku Głównego. To również jeden z najpopularniejszych, który można odwiedzić w kraju.

d3rki3r

Jarmark bożonarodzeniowy 2023. Kiedy rusza w Polsce?

Świąteczne jarmarki nie mają stałego terminu rozpoczęcia. W wielu miastach można je odwiedzać już od listopada. Czas trwania wydarzeń również jest różny - niektóre jarmarki trwają do świąt Bożego Narodzenia, część jest natomiast otwarta również na początku stycznia.

W jakich dniach będą odbywać się jarmarki bożonarodzeniowe 2023?

  • Jarmark świąteczny w Katowicach wystartował w piątek 17 listopada 2023 i potrwa do niedzieli 7 stycznia 2024. Wydarzenie odbywa się na katowickim rynku. Na odwiedzających czeka niemal 100 stoisk oraz liczne atrakcje - w tym Magiczny Park Świateł.
  • Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu wystartował w piątek 17 listopada 2023 i potrwa do niedzieli 7 stycznia 2024. Wydarzenie odbywa się na Placu Wolności oraz Starym Rynku. Betlejem Poznańskie oferuje wiele atrakcji - w tym imprezę Christmas Silent Disco czy pokaz wykonywania rzeźb z lodu.
  • Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku rozpocznie się w piątek 24 listopada i potrwa do soboty 23 grudnia 2023. Wydarzenie odbędzie się na Targu Węglowym. Na odwiedzających będzie czekać m.in. rozbudowana strefa gastronomiczna oraz imprezy cykliczne.
  • Jarmark świąteczny w Krakowie potrwa od piątku 24 listopada 2023 do poniedziałku 1 stycznia 2024. Wydarzenie odbędzie się na płycie Rynku Głównego. Osoby odwiedzające Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe będą mogły m.in. spróbować lokalnych dań i przekąsek. Atrakcją wydarzenia będzie także Korowód Kolędniczy.
  • Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu potrwa od piątku 24 listopada 2023 do niedzieli 7 stycznia 2024. Wydarzenie odbędzie się na Rynku, Placu Solnym oraz na ul. Świdnickiej i Oławskiej. Wśród atrakcji, czekających na odwiedzających wrocławski jarmark świąteczny nie zabraknie koncertów i występów na żywo jak i stoisk z lokalną i światową kuchnią oraz rękodziełem.
  • Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie rozpocznie się w piątek 24 listopada 2023 i potrwa do niedzieli 7 stycznia 2024. Wydarzenie będzie organizowane na Międzymurze Piotra Biegańskiego. Na odwiedzających czeka między innymi lodowisko, a także szereg wydarzeń towarzyszących. Nie zabraknie również stoisk oferujących przysmaki oraz świąteczne produkty.
d3rki3r

Jarmarki bożonarodzeniowe będą organizowane również w wielu innych miastach w Polsce - zarówno tych większych, jak i niewielkich. Dużą popularnością wśród Polaków cieszą się również jarmarki świąteczne organizowane za granicą - m.in. w Pradze, Berlinie, Dreźnie, Kopenhadze, Edynburgu czy Wiedniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3rki3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rki3r
Więcej tematów