Trwa ładowanie...

Japońskie statki w europejskich portach są skażone?

Do europejskich portów zaczynają docierać japońskie statki, które wypłynęły z Japonii po awarii elektrowni jądrowej Fukushima. W związku z tym Komisja Europejska zarekomendowała, by unijne porty sprawdzały je pod kątem radioaktywności i wskazała dopuszczalną normę.

Japońskie statki w europejskich portach są skażone?Źródło: PAP/EPA
dfmhyl5
dfmhyl5

- Spodziewamy się, że statki, które opuściły Japonię po awarii elektrowni Fukushima, zaczną docierać do europejskich portów. Pierwszy statek dotarł wczoraj do holenderskiego portu w Rotterdamie i nie stwierdzono skażenia - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. energii Marlene Holzner. Wyjaśniła, że rejs z Japonii do Europy trwa ok. 30 dni.

- Kolejnych statków spodziewamy się w przyszłym tygodniu - dodała. Nie umiała jednak sprecyzować, ile japońskich jednostek można się spodziewać i w których portach.

Holzner poinformowała, że KE podała władzom portowym poprzez unijny system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach radiologicznych (ECURIE) dopuszczalną normę radiologiczną, po przekroczeniu której porty powinny podejmować odpowiednie środki zaradcze.

dfmhyl5

- Jak mówią nam eksperci, jeśli okaże się, że na powierzchni statku wykryto wyższe od dopuszczalnego napromieniowanie (pochodzące ze skażonego powietrza lub wody), wystarczy po prostu umyć statek - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że statki są też kontrolowane w Japonii. - Do tej pory na granicach UE nie stwierdzono żadnych skażonych produktów z Japonii, w tym żywnościowych - podkreśliła.

Pod koniec marca KE zarządziła wzmocnienie kontroli żywności i pasz z regionów Japonii, które mogły być narażone na napromieniowanie w związku z poważnym uszkodzeniem elektrowni atomowej Fukushima po trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca.

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj