Trwa ładowanie...
dv2x7u2

Jadwiga Emilewicz. Kim jest nowa minister rozwoju? Dlaczego zmienia resort?

Jadwiga Emilewicz z Porozumienia Jarosława Gowina zostanie ministrem rozwoju w nowym rządzie PiS. Z czym wiąże się ta nominacja?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jadwiga Emilewicz. Kim jest nowa minister rozwoju w nowym rządzie? Dlaczego zmienia resort?
Jadwiga Emilewicz. Kim jest nowa minister rozwoju w nowym rządzie? Dlaczego zmienia resort? (East News, Fot: Adam Jastrzebowski/REPORTER)
dv2x7u2

Jadwiga Emilewicz. Z ministra przedsiębiorczości na ministra rozwoju

Od stycznia 2018 roku Jadwiga Emilewicz była ministrem przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Odpowiadała między innymi za walkę ze smogiem oraz wspieranie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W poprzedniej kadencji parlamentu ministerstwo zajmowało się między innymi projektem Konstytucja Biznesu – pakietem pięciu ustaw mających wprowadzić przyjazne dla przedsiębiorców zmiany prawne.

W nowym rządzie PiS od opiekę Jadwigi Emilewicz trafi także budownictwo i turystyka. Budownictwo do stycznia 2018 roku należało do Ministerstwa Infrastruktury, wówczas przekazano je do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Z kolei zarządzanie turystyką od 2007 roku podlegało pod kompetencje Ministra Sportu.Tę funkcję tymczasowo będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

dv2x7u2

Komentatorzy wskazują, że Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz zdołali zwiększyć swoją władzę w nowym rządzie PiS. Silniejszą pozycję Porozumienie zawdzięcza temu, że do sejmu weszło aż 18 posłów z tej partii, więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że resort Jadwigi Emilewicz przejmie uprawnienia dawnego ministerstwa gospodarki.

Jadwiga Emilewicz. Kim jest nowa minister rozwoju?

Jadwiga Emilewicz, rodowita krakowianka, od 2017 roku jest wiceprezesem Porozumienia, partii Jarosława Gowina, będącej koalicjantem PiS w ramach tak zwanej Zjednoczonej Prawicy. W wyborach parlamentarnych 2019 dostała się do Sejmu z listy PiS z okręgu poznańskiego. Do 2007 roku była członkiem Platformy Obywatelskiej. Z wykształcenia jest politologiem, z zawodu menedżerem kultury. Pracowała między innymi jako dyrektor Muzeum PRL-u w Nowej Hucie i wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

W ostatnich miesiącach przed wyborami Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz, według doniesień mediów, sprzeciwiali się likwidacji tak zwanej 30-krotności składek ZUS. Niedawno Jadwiga Emilewicz zapowiadała wprowadzenie congestion tax, czyli nowego podatku od handlu sklepów wielkopowierzchniowych. Jadwiga Emilewicz należała do lepiej ocenianych przez biznes ministrów rządu PiS.

dv2x7u2

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta? Bartłomiej Sienkiewicz studzi emocje

dv2x7u2

Podziel się opinią

Share
dv2x7u2
dv2x7u2
Więcej tematów