ŚwiatIslamiści niszczą kolejne mauzolea w Timbuktu

Islamiści niszczą kolejne mauzolea w Timbuktu

Islamiści, którzy opanowali północ afrykańskiego Mali, niszczą kolejne mauzolea sufickich świętych pozostałe w mieście Timbuktu, którego zabytki znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Islamiści niszczą kolejne mauzolea w Timbuktu
Źródło zdjęć: © AFP | STR

- W Timbuktu nie pozostanie ani jedno mauzoleum. Allahowi się one nie podobają - oświadczył agencji AFP Abu Dardar, z ugrupowania Obrońcy Wiary, które kontroluje Timbuktu wspólnie z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI).

Niszczenie zabytków w Timbuktu, zwanym miastem 333 świętych, potwierdzają mieszkańcy, którzy mówią, że islamiści niszczą obiekty religijne posługując się kilofami. Wznoszą przy tym okrzyki: "Allah jest wielki". Oddawanie czci świętym islamiści uważają za bałwochwalstwo.

Cztery zniszczone mauzolea miały wartość historyczną, ale nie były umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W lipcu i październiku islamiści zdewastowali inne cenne mauzolea, m.in. znajdujące się na terenie największego meczetu miasta. Niektóre z nich pochodziły z XIV wieku.

W 1988 r. UNESCO uznało mauzolea, meczety i manuskrypty z Timbuktu za pomniki światowego dziedzictwa kultury. 28 czerwca organizacja umieściła miasto na liście zagrożonych zabytków, uznając, że działalność islamistów stanowi niebezpieczeństwo dla tych obiektów.

Z kolei w piątek islamiści w Gao, na północnym wschodzie Mali, odcięli w imię szariatu (islamskiego prawa) ręce dwóm domniemanym złodziejom. Zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przeprowadzą kolejne takie amputacje. Pod koniec lipca członkowie Obrońców Wiary publicznie ukamienowali w mieście Aguelhok, na północnym wschodzie, parę, która miała dzieci bez ślubu. Od sierpnia w różnych miejscowościach północnego Mali doszło do niezliczonych przypadków chłosty dla par żyjących bez ślubu, osób pijących alkohol czy palących tytoń.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła francuski projekt rezolucji, autoryzującej rozmieszczenie sił międzynarodowych pod dowództwem afrykańskim w Mali.

Zadaniem tych sił, które będą się nazywać AFISMA, będzie udzielanie pomocy siłom bezpieczeństwa Mali w odzyskaniu kontroli nad terytoriami opanowanymi przez Al-Kaidę i innych islamistów. Ponadto państwa członkowskie ONZ zostały upoważnione do pomocy w odbudowie sił bezpieczeństwa w Mali, którym międzynarodowe siły afrykańskie będą pomagać w operacjach na północy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)