Iran modyfikuje drony. Mają siać większe zniszczenia w Ukrainie
Irańscy konstruktorzy dronów, dostarczanych Rosji, wprowadzają do nich groźne modyfikacje. Mają one siać większe zniszczenia podczas ataków na obiekty infrastrukturalne w Ukrainie - informuje stacja CNN.
Amerykańska stacja CNN powołuje się na raport śledczy brytyjskiej organizacji Conflict Armament Research (CAR), która zbadała niewybuch głowicy irańskiego drona Shahed-131, znalezionego w obwodzie odeskim w październiku. Według analityków głowice zostały "pośpiesznie zmodyfikowane słabo dopasowanymi warstwami dziesiątek małych fragmentów metalu", które przy uderzeniu są rozrzucane na dużej przestrzeni.
Na głowicy znajdowało się również 18 mniejszych, dodatkowych "ładunków" wybuchowych, mogących wyrządzić duże szkody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Zauważył rosyjskiego drona. Ukrainiec chwycił za karabin
Według raportu połączenie tych elementów znacznie zwiększa zdolność głowicy do niszczenia takich celów jak elektrownie, sieci dystrybucyjne, linie energetyczne i transformatory o dużej mocy, znacznie komplikując ich naprawy.
CNN: Rosja jest zależna od irańskich dronów
- Było wiele spekulacji, że być może te materiały wybuchowe są bardzo prymitywne, tanie i proste – powiedział CNN Damien Spleeters, jeden ze śledczych pracujących nad raportem. - Ale patrząc na głowicę, jasne jest, że wiele uwagi poświęcono przede wszystkim wyrządzeniu jak największych szkód infrastrukturze na dużym terenie - dodał.
CNN przypomina, że Rosja przeprowadziła ponad dziesięć masowych ataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, używając jednocześnie dziesiątek rakiet i irańskich dronów. Ataki te poważnie uszkodziły system energetyczny Ukrainy, powodując przerwy w dostawie prądu, ogrzewania i wody w całym kraju.
Główny Zarząd Wywiadu Wojskowego Ukrainy poinformował 4 stycznia, że siły rosyjskie użyły w Ukrainie około 660 irańskich dronów Shahed-131 i -136 od czasu ich pierwszego pojawienia się na froncie we wrześniu 2022 roku.
Według CNN Rosja jest zależna od irańskich dronów, ponieważ są one tanią alternatywą dla precyzyjnych pocisków rakietowych, których zapasy Rosja w dużym stopniu wykorzystała.