Trwa ładowanie...

Zaczęło się. Wielkie natarcie Rosji, trwają ciężkie walki

Czwartek to 351. dzień inwazji Rosji. Eksperci wojskowi przekonują, że wkrótce może ruszyć nowa rosyjska ofensywa w Ukrainie. Tymczasem Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego stwierdził, że ona już trwa. Tłumaczy, że chodzi o Donbas, gdzie trwają ciężkie walki. - To właśnie jest ta ofensywa, ona już się rozpoczęła - dodał.

Wielkie natarcie Rosji. "Nowa ofensywa już się rozpoczęła"Wielkie natarcie Rosji. "Nowa ofensywa już się rozpoczęła"Źródło: Licencjodawca, fot: Madeleine Kelly
d9dwdqo
d9dwdqo  • Przed wylotem do Paryża i Brukseli prezydent Ukrainy odwiedził w środę Wielką Brytanię. Spotkał się tam m.in. z premierem Sunakiem oraz królem Karolem III. Zełenski wygłosił też przemówienie przed połączonymi izbami brytyjskiego parlamentu oraz odwiedził ukraińskich żołnierzy szkolących się na Wyspach.


Trwa łączenie
23:01, 09.02.2023

Kolońska prokuratura przeszukała w czwartek firmę w Kerpen z powodu możliwego naruszenia unijnych sankcji. Według informacji telewizji ARD firma z Kerpen jest podejrzana o to, że za pośrednictwem firmy w Turcji sprzedawała do Rosji komponenty elektroniczne, które mogą być wykorzystywane także do celów wojskowych.


Przedmiotem trwającego od stycznia śledztwa są relacje biznesowe między firmą z Kerpen a spółką z siedzibą w Turcji, które rodzą podejrzenie obchodzenia unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji. Chodzi o sprzedaż, eksport i dostawę produktów z branży IT i elektrotechnicznej o wartości 15,5 mln dolarów, poinformowała prokuratura.

22:49, 09.02.2023

Szef ługańskiej administracji Serhij Hajdaj opublikował nagranie płonącego rosyjskiego ciężkiego wozu bojowego nazywanego "Terminatorem". Ten sam pojazd miał być wcześniej zachwalany w rosyjskiej państwowej telewizji.

22:39, 09.02.2023

- Nie możemy oczekiwać, że wojna skończy się w najbliższym czasie - dodał Orban, który w Brukseli spotkał się z Zełenskim w towarzystwie przywódców Grecji, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Bułgarii i Cypru.


- Głównym tematem trzydziestominutowej wymiany zdań między ośmioma liderami były dostawy broni. Zełenski zaczął od wyliczenia sprzętu, którego potrzebuje Ukraina” – napisał węgierski dziennik "Nepszava" z powołaniem się na kilka źródeł. „Kanclerz Austrii i premier Węgier natychmiast powiedzieli, że spełnienie tego żądania jest dla nich niemożliwe - kontynuował.


Prezydent Ukrainy miał również zaprosić Orbana do złożenia wizyty w Kijowie - przekazał "Nepszava".

22:27, 09.02.2023

Po wysłuchaniu prezydenta Ukrainy jest jasne, że wojna będzie się przeciągać - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo na Facebooku, opublikowanym po czwartkowym spotkaniu szefów państw UE z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli.

22:12, 09.02.2023

Na przeszkodzie skutecznego dostarczania pomocy humanitarnej ofiarom trzęsienia ziemi w Syrii stoi głównie jedno państwo - Rosja - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odniósł się w ten sposób do niezgody Rosji, by otworzyć więcej niż jedno przejście graniczne z Turcją.


- Będziemy robić wszystko, co możemy, by zapewnić powstanie większej liczby punktów dostępu. Ale niestety rzeczywistość jest taka, że głównie jeden kraj stoi na przeszkodzie: Rosja konsekwentnie grozi użyciem swojego weta, jeśli chodzi o umożliwienie dodatkowych przejść granicznych - powiedział Price podczas codziennej konferencji prasowej.

21:52, 09.02.2023

"Dziś ukraińscy żołnierze  przybyli do  Belgii w ramach misji EUMAM. Przejdą szkolenie z obsługi systemów podwodnych dostarczonych Ukrainie przez Belgię. Wyraziłam im moje głębokie wsparcie i pogratulowałem odwagi okazywanej przez prawie rok" - napisała na swoim profilu na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder. 

21:48, 09.02.2023

Z nieoficjalnych na razie informacji wynika, że Rosja miała wypuścić cały rój dronów - ok. 30 sztuk - z rejonu Morza Azowskiego. Kilka z nich miało już zostać zestrzelonych w obwodach zaporoskim i dnipropietrowskim.


21:43, 09.02.2023

Jak informuje serwis 24tv.ua pojawily się doniesienia o wybuchach w Kramatorsku i Kostiantynówce w obwodzie donieckim. Rosjanie mają tam atakować zaludnione obszary za pomocą pocisków S-300.

21:40, 09.02.2023

Pojawiają się pierwsze doniesienia o wybuchach w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim. 

21:33, 09.02.2023

Serwis alertin.ua informuje, że lotnisk Szajkowka i Diagilewo w Rosji poderwano bombowce Tu-22 M.

21:30, 09.02.2023

We wschodniej części Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Obowiązuje on w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim, połtawskim, sumskim, zaporoskim, dnipropietrowskim, kirowohradzkim i  mikołajowskim. Według informacji serwisu 24tv.ua ma on związek z wystrzeleniem dronów Shahed-136 przez Rosjan.

21:19, 09.02.2023

Wojsko amerykańskie planuje utworzenie w Europie centrum szkoleniowego, które będzie szkolić siły zbrojne sojuszników NATO w obsłudze systemów wyrzutni rakiet HIMARS.

Opowiedział o tym w rozmowie z Głosem Ameryki dowódca V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za działania na wschodniej flance NATO, generał broni John S. Kolasheski.

21:17, 09.02.2023

Podczas zakończonych 28 stycznia br. wyborów prezydenckich w Czechach ministerstwo spraw wewnętrznych odnotowało działalność dezinformacyjną obcego mocarstwa - podało w czwartek Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym MSW (CHH). Miały stać za tym rosyjskie media propagandowe.

CHH wymienił Sputnik i jego konto na kanale Telegram „neCT24”. Według centrum agenci dezinformacyjni atakowali w szczególności kandydatkę Danuszę Nerudovą, Petra Pavla i Andreja Babisza. Na byłego premiera ataki później ustały.

21:04, 09.02.2023

Uważamy, że sankcje w stosunku do reżimu Alaksandra Łukaszenki powinny być na pewno poszerzone i wykorzystujemy tu drogę narodową, bo niestety Bruksela w ciągu ostatnich 8 miesięcy nie wprowadziła żadnych sankcji - powiedział w czwartek opozycyjny polityk białoruski Paweł Łatuszka.

W środę Grodzieński Sąd Obwodowy skazał działacza mniejszości polskiej i dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa zdecydował o zawieszeniu do odwołania ruchu na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach. Ruch ma zostać zawieszony od godz. 12 w piątek.

W tym samym czasie minister Kamiński poinformował, że w związku z uchwałą Sejmu RP w sprawie Andrzeja Poczobuta polecił podległym mu służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Łukaszenki. Chodzi o osoby odpowiedzialne za represje wobec Polaków na Białorusi.

20:46, 09.02.2023

- W ciągu doby rosyjscy wojskowi 275 razy ostrzelali kierunek bachmucki. Na bachmuckim kierunku doszło do 34 starć - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty, cytowany przez Suspilne. Na tym odcinku - jak dodał - minionej doby zabito 128 rosyjskich wojskowych, a 137 zostało rannych.

Rzecznik przekazał, że samo miasto Bachmut zostało ostrzelane 101 razy.

20:33, 09.02.2023

Ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną"; był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy - powiadomił w czwartek szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

"Niedawno ruscy przechwalali się w swojej propagandowej telewizji wozem wsparcia czołgów o szumnej nazwie Terminator. Tyle pięknych słów, że tej maszyny prawie nie da się zniszczyć... (...) Mówicie zatem, że Terminator nie tonie i nie pali się?" - napisał Hajdaj na Telegramie, dołączając do komunikatu nagranie i zdjęcia ukazujące wrak pojazdu.

20:28, 09.02.2023

Rosjanie mogą w najbliższym czasie próbować na drodze przewrotu zmienić władze w Mołdawii na marionetkowy rząd zależny od Kremla - wynika z ostrzeżeń z Kijowa. Ukraińcy o swoich ustaleniach poinformowali mołdawskie władze. 

20:17, 09.02.2023

Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac, poinformował w czwartek hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.

Żołnierze z Ukrainy przejdą pod okiem instruktorów Bripac “specjalistyczne szkolenie snajperskie”, wyjaśnił hiszpański dowódca w rozmowie z portalem Infodefensa.

20:05, 09.02.2023

Zbadane fragmenty dronu miały na głowicy także 18 mniejszych, dodatkowych "ładunków" wybuchowych, mogących wyrządzić duże szkody. 

 Według raportu połączenie tych elementów znacznie zwiększa zdolność głowicy do niszczenia takich celów jak elektrownie, sieci dystrybucyjne, linie energetyczne i transformatory o dużej mocy, znacznie komplikując ich naprawy. 

20:03, 09.02.2023

Iran modyfikuje drony szturmowe, które dostarcza Rosji, tak aby głowice wybuchowe mogły wyrządzić maksymalne szkody obiektom infrastrukturalnym na Ukrainie - poinformowała w czwartek CNN.

Amerykańska stacja powołuje się na raport śledczy brytyjskiej organizacji Conflict Armament Research (CAR), która zbadała niewybuch głowicy irańskiego drona Shahed-131, znalezionego w obwodzie odeskim w październiku. Według analityków głowice zostały "pośpiesznie zmodyfikowane słabo dopasowanymi warstwami dziesiątek małych fragmentów metalu", które przy uderzeniu są rozrzucane na dużej przestrzeni.

20:02, 09.02.2023

- Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy. Potwierdził tym samym słowa Mychajła Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który stwierdził, że nowa ofensywa Rosjan już trwa - w Donbasie. 

19:55, 09.02.2023

Litwa przekaże Ukrainie kilkadziesiąt szwedzkich dział przeciwlotniczych L70, dwa śmigłowce Mi-8, poradziecką broń automatyczną i amunicję. Wartość nowego pakietu pomocy wojskowej Litwy dla Ukrainy wynosi około 126,2 mln euro – poinformował w piątek litewski resort obrony, którego szef Arvydas Anuszauskas przebywa w Ukrainie. 

19:49, 09.02.2023

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdobył od przywódców Polski i Słowacji obietnice wysłania myśliwców na Ukrainę na szczycie UE, gdzie starał się nakłonić sojuszników do zwiększenia pomocy wojskowej" - informuje "Financial Times". W obu przypadkach ma chodzić o samoloty MiG-29.


19:39, 09.02.2023

Spotkanie Zełenskiego z królem Belgii - Filipem.

19:33, 09.02.2023

Rośnie tragiczny bilans wybuchu n terenie jednego z zakładów w Kijowie, gdzie doszło do eksplozji butli z gazem. Zginęły cztery osoby, pięć zostało rannych.

19:30, 09.02.2023

Znów alarmy lotnicze w obwodzie charkowskim i donieckim. W obwodzie charkowskim słychać wybuchy.


19:26, 09.02.2023

Dyktator z Kremla przekonywał, że to Kijów w 2014 roku "rozpoczął wojnę z Donbasem i naruszając wszystkie porozumienia i zobowiązania, objął regiony Donbasu praktycznie blokadą". - Skierowali tam ciężki sprzęt wojskowy i wielokrotnie przeprowadzali operacje wojskowe na dużą skalę - mówił Putin. - Wtedy właśnie rozpoczęli wojnę. Trwała ona osiem lat i miała na celu eksterminację ludzi, którzy tam mieszkają i czują więzy krwi z Rosją, rosyjską kulturą, rosyjskim językiem. Jak długo jeszcze możemy to tolerować? - stwierdził.

Źródło: PAP, Nexta, Ukraińska Prawa, Reuters, CNN, ISW, Ukrinform

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9dwdqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d9dwdqo
Więcej tematów