Trwa ładowanie...

Iran. Katastrofa samolotu Boeing 737. Ukraina żąda czarnych skrzynek

Ukraina oficjalnie zażądała od Iranu przekazania czarnych skrzynek samolotu Boeing 737. Należąca do ukraińskich linii lotniczych UIA maszyna rozbiła się 8 stycznia tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Wszystko wskazuje na to, że została zestrzelona.

Share
Iran. Katastrofa samolotu Boeing 737. Ukraina żąda czarnych skrzynek
Źródło: PAP, fot: EPA/IRAN PRESS/HANDOUT
d2fpu48

Ukraina żąda od Iranu wydania czarnych skrzynek po katastrofie samolotu Boeing 737. Ich przekazania domagają się Biuro Prokuratora Generalnego i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Zwróciły się one do właściwych organów Islamskiej Republiki Iranu z prośbą o pomoc prawną związaną z przekazaniem ukraińskim organom ścigania rejestratorów lotu. W komunikacie ukraińskiej prokuratury jest napisane wprost, że chodzi o maszynę "zestrzeloną przez irańskie wojsko".

Iran. Katastrofa samolotu Boeing 737. Ukraina żąda czarnych skrzynek

Śledczy podkreślają, że "strona ukraińska podejmie wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia właściwego odszyfrowania rejestratorów pokładowych i zachowania dowodów w śledztwie w sprawie katastrofy". Przypomnieli też, że po uzyskaniu informacji od partnerów międzynarodowych zmienili kwalifikację czynu na przestępstwo. Śledztwo ws. zabicia co najmniej dwóch osób i zniszczenia maszyny będzie nadzorowała ukraińska służba bezpieczeństwa SBU.

d2fpu48

Iran przyznał się w sobotę do zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. Prezydent kraju Hasan Rowhani w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim prosił go o wybaczenie. Prezydent Ukrainy chce ukarania winnych i wypłacenia odszkodowań. Wcześniej Irańczycy zapewniali, że samolot spadł w wyniku usterki. Krążące w internecie nagrania i informacje wywiadowcze - głównie Amerykanów - sprawiły, że prawda wyszła na jaw.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2fpu48

Podziel się opinią

Share
d2fpu48
d2fpu48
Więcej tematów