Trwa ładowanie...
dx8on5b

Iran. Śledztwo ws. katastrofy samolotu. Zmiana decyzji

Irańskie władze zaprosiły ekspertów z firmy Boeing do udziału w śledztwie po katastrofie samolotu ukraińskich linii lotniczych.UIA w Teheranie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iran. Wciąż wiele wątpliwości wokół katastrofy boeinga
Iran. Wciąż wiele wątpliwości wokół katastrofy boeinga (Forum)
dx8on5b

Iran. Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Na pokładzie było 167 pasażerów oraz 9 członków załogi. Cały czas pojawiają się nowe doniesienia ws. katastrofy.

Irańskie władze zaprosiły do pracy przy śledztwie ekspertów z firmy Boeing. To duża zmiana, bo tuż po katastrofie, irańskie władze wydawały się niezbyt chętne do współpracy. Mimo że znaleziono obie czarne skrzynki Boeinga 737, jak informował Reuters, Iran nie zgadzał się na przekazanie ich amerykańskiemu producentowi samolotów.

Teraz rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Iranu Abbasa Musawiego powiedział, że Iran "zaprosił zarówno Ukrainę, jak i firmę Boeing do wzięcia udziału w dochodzeniach". Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu przyjęła zaproszenie Iranu by uczestniczyć w śledztwie - informuje RMF FM.

dx8on5b

Rzecznik dodał też, że mile widziani będą również eksperci z innych krajów, których obywatele zginęli w katastrofie Boeinga 737-800.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski już w czwartek powiedział, że ukraińscy śledczy są w Iranie, aby pomóc w śledztwie.

Iran. "Ukraiński samolot w Iranie został zestrzelony"

Według najnowszych informacji samolot został zestrzelony, a nie jak na początku twierdzono - do tragedii doszło w wyniku usterki.

dx8on5b

Od początku pojawiały się przypuszczenia, że katastrofa boeinga może mieć związek z atakiem Iranu na amerykańskie bazy wojskowe. Nastąpiła bowiem dosłownie kilka godzin po tym ataku. Pojawiły się także wątpliwości, dlaczego pilot nie poinformował o żadnej awarii.

Irańskie media szybko podały, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Jednak także ukraińska ambasada od samego początku zapewniała, że przyczyną katastrofy była usterka silnika.

W oświadczeniu napisano, że według wstępnych informacji samolot rozbił się w wyniku awarii technicznej silnika i wyklucza się możliwość ataku terrorystycznego lub ataku rakietowego.

dx8on5b

Treść ta jednak została zmieniona i obecnie brzmi, że "informacje na temat przyczyn katastrofy lotniczej są wyjaśniane przez komisję, a wszelkie oświadczenia dotyczące przyczyn wypadku przed podjęciem decyzji przez komisję nie są oficjalne".

Iran. Samolot zestrzelony. Jest nagranie

W sieci pojawiło się nagranie, które ma dowodzić, że maszyna została zestrzelona rakietą.

Autor zastrzegał, że nie jest przekonany co do jego autentyczności. Nagranie zweryfikowali dziennikarze "New York Times".

Iran. Opublikowano raport

Irańscy śledczy opublikowali wstępny raport dotyczący tragedii. Według niego samolot spadł krótko po starcie z lotniska w Teheranie. Wszystkie osoby, które były na pokładzie, zginęły - 167 pasażerów oraz 9 członków załogi.

dx8on5b

Pilot nie wysłał sygnału wzywającego o pomoc. Maszyna jednak zawracała na lotnisko. Według raportu zapaliła się jeszcze w powietrzu.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy Duda powinien lecieć do Jerozolimy? Jego konkurent: odpowiedź jest prosta

dx8on5b

Podziel się opinią

Share
dx8on5b
dx8on5b
Więcej tematów