Trwa ładowanie...
d164fz4

Iran. Katastrofa samolotu. Ukraina zmienia treść oświadczenia

Iran. 176 osób zginęło w katastrofie samolotu Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych. Ukraińska ambasada zmienia treść oświadczenia w sprawie przyczyn tragedii. Odnaleziono obie czarne skrzynki samolotu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iran. Nowe doniesienia ws. katastrofy samolotu w Teheranie
Iran. Nowe doniesienia ws. katastrofy samolotu w Teheranie (East News)
d164fz4

Do katastrofy ukraińskiego samolotu Boeing 737 doszło około 4.30 naszego czasu na południowo-zachodnich obrzeżach Teheranu. Nikt z 176 osób, które były na pokładzie, nie przeżył katastrofy.

Od początku pojawiały się przypuszczenia, że katastrofa boeinga może mieć związek z atakiem Iranu na amerykańskie bazy wojskowe. Nastąpiła bowiem dosłownie kilka godzin po tym ataku. Pojawiły się także wątpliwości, dlaczego pilot nie poinformował o żadnej awarii.

Irańskie media szybko podały, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Jednak także ukraińska ambasada od samego początku zapewniała, że przyczyną katastrofy była usterka silnika.

d164fz4

W oświadczeniu napisano, że według wstępnych informacji samolot rozbił się w wyniku awarii technicznej silnika i wyklucza się możliwość ataku terrorystycznego lub ataku rakietowego.

Treść ta jednak została zmieniona i obecnie brzmi, że "informacje na temat przyczyn katastrofy lotniczej są wyjaśniane przez komisję, a wszelkie oświadczenia dotyczące przyczyn wypadku przed podjęciem decyzji przez komisję nie są oficjalne".

Dodatkowo premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk powiedział, że od czwartku 9 stycznia wszystkie loty ukraińskich linii do Iranu zostają wstrzymane. Ma tak być aż do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych rozbił się tuż po starcie z lotniska w Teheranie. Na pokładzie było 167 pasażerów oraz 9 członków załogi. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy napisał na Twitterze, jakiej narodowości były ofiary katastrofy. Najwięcej, bo 82 osoby pochodziły z Iranu oraz Kanady (63). Poza tym zginęło 11 obywateli Ukrainy (9 członków załogi), 10 Szwedów, 4 Afgańczyków i po trzech Brytyjczyków i Niemców. "Składamy kondolencje. Władze ukraińskie nadal prowadzą dochodzenie" - napisał Wadym Prystajko.

d164fz4

Znaleziono obie czarne skrzynki Boeinga 737. Jednak, jak podaje Reuters, Iran nie przekaże ich amerykańskiemu producentowi samolotów. Informację tę przekazał kierujący irańską agencją lotnictwa cywilnego Ali Abedzadeh. Nie wiadomo także, do jakiego kraju w ogóle trafią skrzynki.

W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać moment katastrofy.

Tymczasem linia lotnicza Ukraine International Airlines (UIA), do której należy samolot, informuje, że został on zbudowany w 2016 roku. Maszyna przeszła konserwację 6 stycznia. W opublikowanym oświadczeniu czytamy także, że listy pasażerów zostaną opublikowane na stronie internetowe linii lotniczych.

d164fz4

Opublikowano do tej pory nazwiska załogi boeinga.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Andrzej Duda i Władimir Putin na jednym wydarzeniu. Europoseł PiS powiedział, jak to widzi

d164fz4

Podziel się opinią

Share
d164fz4
d164fz4
Więcej tematów